WILLIX
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 11 days |
|---|---|
| Trip Distance | 14.71 nm |
| AVG Speed | 4.8 Knop |
| MAX Speed | 6.1 Knop |
| Djupgående | --- |
| AVG Wind | 13.2 knots |
| MAX Wind | 18.3 knots |
| MIN Temp | 7°C / 44.6°F |
| MAX Temp | 8.4°C / 47.12°F |
| Position mottagen | 5 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 0.1 Knop |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 5 d sen |
Info
Information
The current position of WILLIX is in North Sea with coordinates 51.82178° / 4.11964° as reported on 2026-03-28 14:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knop and is currently inside the port of HELLEVOETSLUIS.
The vessel WILLIX (MMSI: 244087552) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of WILLIX is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.3°C / 45.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 308° NW |
| Pressure | 1021.7 hPa |
| Humidity | 69.4 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-25 17:24 | |||
| 2026-03-14 10:30 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 6 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 10:30 | 2026-03-25 17:24 | 14.71 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 14:31 | UTANFÖR täckningsområde |
51.82178 / 4.11964
North Sea
[NL] HELLEVOETSLUIS
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 10:17 | I täckningsområde |
51.82137 / 4.11970
North Sea
[NL] HELLEVOETSLUIS
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 16:47 | UTANFÖR täckningsområde |
51.82140 / 4.11972
North Sea
[NL] HELLEVOETSLUIS
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 16:26 | STOPPAR förflyttning |
51.82138 / 4.11977
[NL] HELLEVOETSLUIS
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 16:24 | ANLÄNDER HAMN |
|
51.82155 / 4.11986
[NL] HELLEVOETSLUIS
|
Fart: 0.8 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-25 14:50 | STARTAR förflyttning | --- |
51.80410 / 4.28085
|
Fart: 3.6 kn Kurs: 275.1° |
| 2026-03-25 14:41 | I täckningsområde |
51.80535 / 4.28318
North Sea
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 511° |