VK 190 SCANO
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 48.11 nm |
| AVG Speed | 7.9 Knop |
| MAX Speed | 8.8 Knop |
| Djupgående | 1.3 m |
| AVG Wind | 8.4 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 3.3°C / 37.94°F |
| MAX Temp | 6.7°C / 44.06°F |
| Position mottagen | 2 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 2 m sen |
Info
Information
The current position of VK 190 SCANO is in Baltic Sea with coordinates 57.74724° / 16.67479° as reported on 2026-04-22 08:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop and is currently inside the port of VASTERVIK.
The vessel VK 190 SCANO (MMSI: 266045000) is a Fishing It's sailing under the flag of [SE] Sweden.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VK 190 SCANO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of VK 190 SCANO as reported by AIS is 1.3 meters
Weather
| Temperature | 7.9°C / 46.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 336° NNW |
| Pressure | 1020.5 hPa |
| Humidity | 69.6 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 07:22 | |||
| 2026-03-27 11:41 | 2026-03-29 16:28 | 2 d | |
| 2026-03-26 14:13 | 2026-03-27 10:26 | 20 h | |
| 2026-03-20 04:48 | 2026-03-22 18:56 | 2 d | |
| 2026-03-19 15:00 | 2026-03-19 18:24 | 3 h | |
| 2026-03-13 08:12 | 2026-03-15 20:57 | 2 d | |
| 2026-03-12 19:55 | 2026-03-12 22:01 | 2 h | |
| 2026-03-10 17:22 | 2026-03-10 20:04 | 2 h | |
| 2026-03-06 09:20 | 2026-03-08 21:35 | 2 d | |
| 2026-03-05 20:24 | 2026-03-05 22:56 | 2 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 19 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 18:28 | 2026-03-31 09:22 | 48.11 nm | |||
| 2026-03-27 11:26 | 2026-03-27 12:41 | 3.64 nm | |||
| 2026-03-22 19:56 | 2026-03-26 15:13 | 226.95 nm | |||
| 2026-03-19 19:24 | 2026-03-20 05:48 | 89.02 nm | |||
| 2026-03-15 21:57 | 2026-03-19 16:00 | 337.20 nm | |||
| 2026-03-12 23:01 | 2026-03-13 09:12 | 87.62 nm | |||
| 2026-03-10 21:04 | 2026-03-12 20:55 | 264.13 nm | |||
| 2026-03-08 22:35 | 2026-03-10 18:22 | 535.11 nm | |||
| 2026-03-05 23:56 | 2026-03-06 10:20 | 88.15 nm | |||
| 2026-03-03 18:25 | 2026-03-05 21:24 | 270.45 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 03:17 | STOPPAR förflyttning |
57.74745 / 16.67473
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-21 03:16 | STARTAR förflyttning |
57.74907 / 16.67426
[SE] VASTERVIK
|
Fart: 49.5 kn Kurs: 351° |
|
| 2026-04-17 11:21 | I täckningsområde |
57.74725 / 16.67484
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 118.8° |
|
| 2026-04-17 10:09 | UTANFÖR täckningsområde |
57.74722 / 16.67484
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 229.1° |
|
| 2026-04-17 09:27 | I täckningsområde |
57.74716 / 16.67485
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 298.7° |
|
| 2026-04-17 06:54 | UTANFÖR täckningsområde |
57.74725 / 16.67486
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 318° |
|
| 2026-04-16 16:03 | I täckningsområde |
57.74724 / 16.67482
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 29.2° |
|
| 2026-04-16 12:48 | UTANFÖR täckningsområde |
57.74720 / 16.67484
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 194.2° |
|
| 2026-04-16 11:35 | I täckningsområde |
57.74724 / 16.67479
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 73° |
|
| 2026-04-16 10:11 | UTANFÖR täckningsområde |
57.74722 / 16.67484
Baltic Sea
[SE] VASTERVIK
|
Fart: Kurs: 238.8° |