RESCUE HORN FLYER
Search and Rescue vessel
Current Trip
| Trip Time | 38 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 16.10 nm |
| AVG Speed | 25.3 Knop |
| MAX Speed | 25.3 Knop |
| Djupgående | 1 m |
| AVG Wind | 20.3 knots |
| MAX Wind | 28.4 knots |
| MIN Temp | 6.4°C / 43.52°F |
| MAX Temp | 8.5°C / 47.3°F |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | 256° |
| Område | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of RESCUE HORN FLYER is in Norwegian Sea with coordinates 63.60854° / 8.97981° as reported on 2026-05-16 02:28 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop and is currently inside the port of FILLAN.
The vessel RESCUE HORN FLYER (MMSI: 258235500) is a Search and Rescue vessel It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of RESCUE HORN FLYER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of RESCUE HORN FLYER as reported by AIS is 1 meters
Weather
| Temperature | 6.7°C / 44.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 156° SSE |
| Pressure | 1000.3 hPa |
| Humidity | 69.4 % |
| Cloud Coverage | 4 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-15 02:47 | |||
| 2026-05-14 15:39 | 2026-05-15 02:09 | 10 h | |
| 2026-05-12 19:15 | 2026-05-14 12:31 | 1 d | |
| 2026-05-11 23:11 | 2026-05-12 18:31 | 19 h | |
| 2026-05-11 19:31 | 2026-05-11 21:59 | 2 h | |
| 2026-05-11 01:07 | 2026-05-11 19:11 | 18 h | |
| 2026-05-10 18:44 | 2026-05-10 21:58 | 3 h | |
| 2026-05-10 12:12 | 2026-05-10 18:03 | 5 h | |
| 2026-05-10 07:16 | 2026-05-10 11:27 | 4 h | |
| 2026-05-09 15:26 | 2026-05-10 06:32 | 15 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 633 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 04:09 | 2026-05-15 04:47 | 16.10 nm | |||
| 2026-05-14 14:31 | 2026-05-14 17:39 | 60.92 nm | |||
| 2026-05-12 20:31 | 2026-05-12 21:15 | 21.05 nm | |||
| 2026-05-11 23:59 | 2026-05-12 01:11 | 33.94 nm | |||
| 2026-05-11 21:11 | 2026-05-11 21:31 | 0.92 nm | |||
| 2026-05-10 23:58 | 2026-05-11 03:07 | 87.46 nm | |||
| 2026-05-10 20:03 | 2026-05-10 20:44 | 19.05 nm | |||
| 2026-05-10 13:27 | 2026-05-10 14:12 | 16.54 nm | |||
| 2026-05-10 08:32 | 2026-05-10 09:16 | 19.41 nm | |||
| 2026-05-09 15:08 | 2026-05-09 17:26 | 18.98 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 02:49 | STOPPAR förflyttning |
63.60854 / 8.97980
[NO] FILLAN
|
Fart: Kurs: 252° |
|
| 2026-05-15 02:47 | ANLÄNDER HAMN |
|
63.60842 / 8.98353
[NO] FILLAN
|
Fart: 12.1 kn Kurs: 264° |
| 2026-05-15 02:09 | STARTAR förflyttning | --- |
63.60731 / 8.99377
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 9.6 kn Kurs: 93° |
| 2026-05-15 02:09 | AVGÅTT HAMN |
|
63.60731 / 8.99377
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 133° |
| 2026-05-14 15:42 | STOPPAR förflyttning |
63.60854 / 8.97980
[NO] FILLAN
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 257° |
|
| 2026-05-14 15:39 | ANLÄNDER HAMN |
|
63.60855 / 8.98002
[NO] FILLAN
|
Fart: 6.6 kn Kurs: 267° |
| 2026-05-14 15:17 | STARTAR förflyttning | --- |
63.73427 / 8.84192
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 26.1 kn Kurs: 163° |
| 2026-05-14 15:11 | STOPPAR förflyttning | --- |
63.73596 / 8.83661
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 204° |
| 2026-05-14 14:35 | STARTAR förflyttning | --- |
63.87038 / 8.57974
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 27.1 kn Kurs: 76° |
| 2026-05-14 14:18 | STOPPAR förflyttning | --- |
63.87102 / 8.55170
PHONE +47 916 79 642
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 355° |