PATRICK
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 81.40 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knop |
| MAX Speed | 6.5 Knop |
| AVG Wind | 7.5 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 5.5°C / 41.9°F |
| MAX Temp | 11.7°C / 53.06°F |
| Djupgående | 1.9 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of PATRICK is in North Sea with coordinates 51.20840° / 5.55906° as reported on 2026-04-03 00:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop
The vessel PATRICK (MMSI: 244780747) is a Not available It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PATRICK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PATRICK as reported by AIS is 1.9 meters
Weather
| Temperature | 5.6°C / 42.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 54° NE |
| Pressure | 1019 hPa |
| Humidity | 72.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 09:37 | 2026-03-31 10:10 | 33 m | |
| 2026-03-30 15:28 | 2026-03-31 08:12 | 16 h | |
| 2026-03-25 10:39 | 2026-03-25 13:43 | 3 h | |
| 2026-03-20 11:00 | 2026-03-20 15:27 | 4 h | |
| 2026-03-04 09:48 | |||
| 2026-02-25 11:28 | 2026-02-26 09:37 | 22 h | |
| 2026-02-18 15:14 | 2026-02-19 09:30 | 18 h | |
| 2026-02-11 18:28 | 2026-02-12 08:32 | 14 h | |
| 2026-02-09 09:17 | |||
| 2026-02-03 19:39 | 2026-02-04 07:52 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 10:12 | 2026-03-31 11:37 | 1.24 nm | |||
| 2026-03-25 14:43 | 2026-03-30 17:28 | 93.80 nm | |||
| 2026-03-20 16:27 | 2026-03-25 11:39 | 84.63 nm | |||
| 2026-03-04 10:48 | 2026-03-20 12:00 | 229.33 nm | |||
| 2026-02-19 10:30 | 2026-02-25 12:28 | 94.55 nm | |||
| 2026-02-12 09:32 | 2026-02-18 16:14 | 95.66 nm | |||
| 2026-02-09 10:17 | 2026-02-11 19:28 | 84.14 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 15:33 | STOPPAR förflyttning | --- |
51.20846 / 5.55914
KESENICH
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-02 14:34 | I täckningsområde |
51.22281 / 5.60146
North Sea
|
Fart: 2.3 kn Kurs: 237.4° |
|
| 2026-04-01 11:32 | UTANFÖR täckningsområde |
51.36839 / 6.16014
North Sea
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 220.4° |
|
| 2026-04-01 08:52 | I täckningsområde |
51.54792 / 6.09986
North Sea
|
Fart: 4.7 kn Kurs: 81.4° |
|
| 2026-04-01 07:45 | UTANFÖR täckningsområde |
51.60919 / 6.02358
North Sea
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 181.3° |
|
| 2026-04-01 07:19 | I täckningsområde |
51.63441 / 5.99944
North Sea
|
Fart: 4.5 kn Kurs: 138° |
|
| 2026-04-01 01:54 | UTANFÖR täckningsområde |
51.63876 / 5.98769
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 01:54 | I täckningsområde |
51.63876 / 5.98769
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 00:12 | UTANFÖR täckningsområde |
51.63878 / 5.98771
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-31 23:51 | I täckningsområde |
51.63878 / 5.98774
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |