NORMAN
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 316.26 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.1 Knop |
| MAX Speed | 11.7 Knop |
| AVG Wind | 14 knots |
| MAX Wind | 17.3 knots |
| MIN Temp | 12.1°C / 53.78°F |
| MAX Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| Djupgående | 3.2 m |
| Position mottagen | 1 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 10.2 Knop |
| Kurs | 349.8° |
| Område | Bay of Biscay |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 d sen |
Info
Information
The current position of NORMAN is in Bay of Biscay with coordinates 43.62698° / -3.77113° as reported on 2026-05-15 18:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.2 Knop
The vessel NORMAN (IMO: 9361342, MMSI: 304491000) is a General Cargo that was built in 2007 ( 19 År gammal ). It's sailing under the flag of [AG] Antigua Barbuda.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NORMAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NORMAN as reported by AIS is 3.2 meters
Weather
| Temperature | 12.1°C / 53.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 303° WNW |
| Pressure | 1013 hPa |
| Humidity | 77.2 % |
| Cloud Coverage | 83 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 08:00 | 2026-05-15 17:48 | 3 d | |
| 2026-05-04 10:03 | 2026-05-07 03:03 | 2 d | |
| 2026-04-27 04:47 | 2026-04-28 11:26 | 1 d | |
| 2026-04-25 07:40 | |||
| 2026-04-23 04:34 | 2026-04-25 03:18 | 1 d | |
| 2026-04-21 10:52 | 2026-04-22 14:24 | 1 d | |
| 2026-04-17 03:16 | 2026-04-17 19:15 | 15 h | |
| 2026-04-08 06:06 | 2026-04-15 15:17 | 7 d | |
| 2026-03-31 05:30 | 2026-04-02 13:40 | 2 d | |
| 2026-03-27 07:00 | 2026-03-29 09:27 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 05:03 | 2026-05-12 10:00 | 1288.75 nm | |||
| 2026-04-28 14:26 | 2026-05-04 12:03 | 563.15 nm | |||
| 2026-04-25 05:18 | 2026-04-25 09:40 | 57.62 nm | |||
| 2026-04-22 17:24 | 2026-04-23 06:34 | 186.16 nm | |||
| 2026-04-17 21:15 | 2026-04-21 13:52 | 836.15 nm | |||
| 2026-04-15 16:17 | 2026-04-17 05:16 | 405.78 nm | |||
| 2026-04-02 15:40 | 2026-04-08 07:06 | 924.23 nm | |||
| 2026-03-29 11:27 | 2026-03-31 07:30 | 7.91 nm | |||
| 2026-03-24 11:57 | 2026-03-27 08:00 | 588.57 nm | |||
| 2026-03-12 02:14 | 2026-03-15 13:32 | 705.79 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 19:05 | Status ändrad | Default Under way using engine |
43.64589 / -3.77498
FRLLG
|
Fart: 10.2 kn Kurs: 349.8° |
| 2026-05-15 18:58 | UTANFÖR täckningsområde |
43.62698 / -3.77113
Bay of Biscay
FRLLG
|
Fart: 10.2 kn Kurs: 349.8° |
|
| 2026-05-15 18:56 | Status ändrad | Under way using engine Default |
43.62255 / -3.77018
FRLLG
|
Fart: 9.1 kn Kurs: 352° |
| 2026-05-15 18:53 | Status ändrad | Default Under way using engine |
43.61480 / -3.76843
FRLLG
|
Fart: 8.6 kn Kurs: 348.6° |
| 2026-05-15 18:48 | Status ändrad | Under way using engine Default |
43.60282 / -3.76560
FRLLG
|
Fart: 9.5 kn Kurs: 349° |
| 2026-05-15 18:45 | Status ändrad | Default Under way using engine |
43.59498 / -3.76383
FRLLG
|
Fart: 9.2 kn Kurs: 351.1° |
| 2026-05-15 17:48 | AVGÅTT HAMN |
|
43.45878 / -3.78663
FRLLG
|
Fart: 11.3 kn Kurs: 79° |
| 2026-05-15 17:40 | STARTAR förflyttning |
43.44599 / -3.81333
[ES] SANTANDER
|
Fart: 7 kn Kurs: 31° |
|
| 2026-05-15 17:04 | Destination ändrad | FRLLG ESSDR |
43.44482 / -3.81519
[ES] SANTANDER
|
Fart: Kurs: 276° |
| 2026-05-15 16:58 | Status ändrad | Under way using engine Moored |
43.44476 / -3.81519
[ES] SANTANDER
|
Fart: Kurs: 276° |