ETHER
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 3 h, 19 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | --- |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Djupgående | --- |
| Position mottagen | 6 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 0.7 Knop |
| Kurs | 136.7° |
| Område | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 6 m sen |
Info
info
Information
The current position of ETHER is in Caribbean Sea with coordinates 18.38739° / -64.51500° as reported on 2026-04-03 00:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.7 Knop
The vessel ETHER (MMSI: 339235000) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [JM] Jamaica.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ETHER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.2°C / 77.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 58° ENE |
| Pressure | 1015.9 hPa |
| Humidity | 75.8 % |
| Cloud Coverage | 65 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 11:10 | 2026-04-02 16:53 | 5 h | |
| 2026-03-30 12:33 | 2026-04-02 10:20 | 2 d | |
| 2026-03-24 11:50 | 2026-03-24 11:52 | 2 m | |
| 2026-03-23 13:31 | 2026-03-23 15:37 | 2 h | |
| 2026-03-22 13:18 | 2026-03-23 09:25 | 20 h | |
| 2026-03-20 13:31 | 2026-03-22 12:25 | 1 d | |
| 2026-03-14 10:29 | 2026-03-15 10:54 | 1 d | |
| 2026-03-12 13:40 | 2026-03-13 13:44 | 1 d | |
| 2026-03-05 15:15 | 2026-03-12 09:37 | 6 d | |
| 2026-03-02 16:10 | 2026-03-03 09:54 | 17 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 10:20 | 2026-04-02 11:10 | 5.20 nm | |||
| 2026-03-24 11:52 | 2026-03-30 12:33 | 75.89 nm | |||
| 2026-03-23 15:37 | 2026-03-24 11:50 | 7.08 nm | |||
| 2026-03-23 09:25 | 2026-03-23 13:31 | 9.78 nm | |||
| 2026-03-22 12:25 | 2026-03-22 13:18 | 6.08 nm | |||
| 2026-03-15 10:54 | 2026-03-20 13:31 | 14.26 nm | |||
| 2026-03-13 13:44 | 2026-03-14 10:29 | 17.46 nm | |||
| 2026-03-12 09:37 | 2026-03-12 13:40 | 16.50 nm | |||
| 2026-03-03 09:54 | 2026-03-05 15:15 | 16.31 nm | |||
| 2026-03-01 12:25 | 2026-03-02 16:10 | 7.67 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 20:53 | I täckningsområde |
18.38742 / -64.51500
Caribbean Sea
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 51.9° |
|
| 2026-04-02 20:53 | AVGÅTT HAMN |
|
18.38742 / -64.51500
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-02 18:24 | UTANFÖR täckningsområde |
18.44590 / -64.53320
Caribbean Sea
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-04-02 18:24 | I täckningsområde |
18.44590 / -64.53320
Caribbean Sea
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-04-02 16:54 | UTANFÖR täckningsområde |
18.44588 / -64.53318
Caribbean Sea
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-04-02 16:54 | I täckningsområde |
18.44588 / -64.53318
Caribbean Sea
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-04-02 15:42 | UTANFÖR täckningsområde |
18.44590 / -64.53320
Caribbean Sea
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-04-02 15:10 | ANLÄNDER HAMN |
|
18.44590 / -64.53320
[VG] BEEF ISLAND
|
Fart: 6.3 kn Kurs: 201.9° |
| 2026-04-02 14:20 | AVGÅTT HAMN |
|
18.45412 / -64.44598
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 264° |
| 2026-04-02 12:50 | I täckningsområde |
18.45377 / -64.44013
Caribbean Sea
[VG] VIRGIN GORDA
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 170.3° |