DANPILOT BRAVO
Pilot Vessel
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 10 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 21.31 nm |
| AVG Speed | 18.8 Knop |
| MAX Speed | 23 Knop |
| Djupgående | 1.5 m |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 10.9 knots |
| MIN Temp | 8°C / 46.4°F |
| MAX Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | 329° |
| Område | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of DANPILOT BRAVO is in Kattegat with coordinates 57.71987° / 10.59169° as reported on 2026-04-21 23:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knop and is currently inside the port of SKAGEN.
The vessel DANPILOT BRAVO (IMO: 9812092, MMSI: 219022257) is a Pilot Vessel It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DANPILOT BRAVO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DANPILOT BRAVO as reported by AIS is 1.5 meters
Weather
| Temperature | 8.1°C / 46.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 294° WNW |
| Pressure | 1027.2 hPa |
| Humidity | 74.1 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 23:14 | |||
| 2026-04-21 21:22 | 2026-04-21 22:04 | 41 m | |
| 2026-04-21 18:58 | 2026-04-21 20:34 | 1 h | |
| 2026-04-21 16:59 | 2026-04-21 17:41 | 41 m | |
| 2026-04-21 14:50 | 2026-04-21 16:02 | 1 h | |
| 2026-04-21 13:16 | 2026-04-21 13:28 | 11 m | |
| 2026-04-21 12:17 | 2026-04-21 12:25 | 7 m | |
| 2026-04-21 08:57 | 2026-04-21 11:27 | 2 h | |
| 2026-04-21 07:18 | 2026-04-21 08:05 | 46 m | |
| 2026-04-21 06:07 | 2026-04-21 06:37 | 30 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 00:04 | 2026-04-22 01:14 | 21.31 nm | |||
| 2026-04-21 22:34 | 2026-04-21 23:22 | 17.38 nm | |||
| 2026-04-21 19:41 | 2026-04-21 20:58 | 27.36 nm | |||
| 2026-04-21 18:02 | 2026-04-21 18:59 | 19.55 nm | |||
| 2026-04-21 15:28 | 2026-04-21 16:50 | 25.38 nm | |||
| 2026-04-21 14:25 | 2026-04-21 15:16 | 14.79 nm | |||
| 2026-04-21 13:27 | 2026-04-21 14:17 | 17.33 nm | |||
| 2026-04-21 10:05 | 2026-04-21 10:57 | 17.12 nm | |||
| 2026-04-21 08:37 | 2026-04-21 09:18 | 7.66 nm | |||
| 2026-04-21 07:07 | 2026-04-21 08:07 | 21.06 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 23:17 | STOPPAR förflyttning |
57.71985 / 10.59173
[DK] SKAGEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 325° |
|
| 2026-04-21 23:14 | ANLÄNDER HAMN |
|
57.71363 / 10.60134
[DK] SKAGEN
|
Fart: 21.4 kn Kurs: 251° |
| 2026-04-21 22:59 | Byter havsområde | Danish part of the Kattegat Danish part of the Skaggerak |
57.75671 / 10.73833
Kattegat
|
Fart: 21 kn Kurs: 232.5° |
| 2026-04-21 22:17 | Byter havsområde | Danish part of the Skaggerak Danish part of the Kattegat |
57.76176 / 10.73005
Skaggerak
|
Fart: 22.2 kn Kurs: 35.4° |
| 2026-04-21 22:04 | AVGÅTT HAMN |
|
57.71495 / 10.60636
OPERATING SKAW
|
Fart: 22 kn Kurs: 62° |
| 2026-04-21 22:02 | STARTAR förflyttning |
57.71784 / 10.59202
[DK] SKAGEN
|
Fart: 7 kn Kurs: 178° |
|
| 2026-04-21 21:27 | STOPPAR förflyttning |
57.71984 / 10.59170
[DK] SKAGEN
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 330° |
|
| 2026-04-21 21:22 | ANLÄNDER HAMN |
|
57.71350 / 10.60191
[DK] SKAGEN
|
Fart: 21.6 kn Kurs: 275.5° |
| 2026-04-21 20:34 | AVGÅTT HAMN |
|
57.71301 / 10.60494
OPERATING SKAW
|
Fart: 21.7 kn Kurs: 94° |
| 2026-04-21 20:31 | STARTAR förflyttning |
57.71787 / 10.59201
[DK] SKAGEN
|
Fart: 7.7 kn Kurs: 175° |