CLOVIS
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 22 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3056.13 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.5 Knop |
| MAX Speed | 14.8 Knop |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 24.7°C / 76.46°F |
| MAX Temp | 30.3°C / 86.54°F |
| Djupgående | 8.4 m |
| Position mottagen | 1 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 13.5 Knop |
| Kurs | 284.5° |
| Område | Laccadive Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 1 d sen |
Info
Information
The current position of CLOVIS is in Laccadive Sea with coordinates 7.03612° / 75.91982° as reported on 2026-04-01 12:32 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.5 Knop
The vessel CLOVIS (IMO: 9291640, MMSI: 314001079) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2005 ( 21 År gammal ). It's sailing under the flag of [BB] Barbados.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CLOVIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CLOVIS as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 28.6°C / 83.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 9° N |
| Pressure | 1012.2 hPa |
| Humidity | 69.3 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-08 18:16 | 2026-03-11 09:35 | 2 d | |
| 2026-02-21 17:05 | 2026-02-23 09:33 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-23 09:33 | 2026-03-08 18:16 | 510.72 nm | |||
| 2026-01-26 17:47 | 2026-02-21 17:05 | 1673.57 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 12:36 | Status ändrad | Default Under way using engine |
7.03857 / 75.90842
IDJKT
|
Fart: 13.5 kn Kurs: 284.5° |
| 2026-04-01 12:32 | UTANFÖR täckningsområde |
7.03612 / 75.91982
Laccadive Sea
|
Fart: 13.5 kn Kurs: 284.5° |
|
| 2026-04-01 08:25 | Status ändrad | Under way using engine Default |
6.79497 / 76.80182
IDJKT
|
Fart: 12.9 kn Kurs: 283° |
| 2026-04-01 08:12 | Status ändrad | Default Under way using engine |
6.78376 / 76.84750
IDJKT
|
Fart: 13 kn Kurs: 286.1° |
| 2026-04-01 07:49 | Upptäckt i hav | Indian part of the Laccadive Sea |
6.76068 / 76.92891
Laccadive Sea
|
Fart: 13 kn Kurs: 287.5° |
| 2026-04-01 07:49 | I täckningsområde |
6.76068 / 76.92891
Laccadive Sea
|
Fart: 13 kn Kurs: 287.5° |
|
| 2026-03-31 20:05 | Status ändrad | Default Under way using engine |
6.03223 / 79.49769
IDJKT
|
Fart: 14.2 kn Kurs: 286.5° |
| 2026-03-31 19:58 | Byter havsområde | Sri Lankan part of the Laccadive Sea Malaysian part of the Malacca Strait |
6.02440 / 79.52491
Laccadive Sea
|
Fart: 14.2 kn Kurs: 286.5° |
| 2026-03-31 19:58 | UTANFÖR täckningsområde |
6.02440 / 79.52491
Laccadive Sea
|
Fart: 14.2 kn Kurs: 286.5° |
|
| 2026-03-31 19:56 | I täckningsområde |
6.02440 / 79.52491
Laccadive Sea
|
Fart: 14.2 kn Kurs: 286.5° |