SAI YANG DIAN ZI
Wing in ground C
Current Trip
| Trip Time | 9 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 0.81 nm |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Djupgående | 1.6 m |
| AVG Wind | 5.1 knots |
| MAX Wind | 5.2 knots |
| MIN Temp | 6.4°C / 43.52°F |
| MAX Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| Position mottagen | 4 m sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | 0.1 Knop |
| Kurs | 51° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 4 m sen |
Info
Information
The current position of SAI YANG DIAN ZI is in North Sea with coordinates 51.88515° / 4.61832° as reported on 2026-03-31 15:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knop and is currently inside the port of RIDDERKERK.
The vessel SAI YANG DIAN ZI (MMSI: 200000000) is a Wing in ground C It's sailing under the flag of [00] Unknown.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SAI YANG DIAN ZI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SAI YANG DIAN ZI as reported by AIS is 1.6 meters
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 327° NNW |
| Pressure | 1027.4 hPa |
| Humidity | 55.6 % |
| Cloud Coverage | 13 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-14 09:16 | |||
| 2026-01-28 18:09 | 2026-03-14 09:07 | ||
| 2026-01-28 10:31 | |||
| 2026-01-20 18:21 | |||
| 2026-01-20 10:11 | |||
| 2026-01-19 17:51 | |||
| 2026-01-19 15:31 | |||
| 2026-01-09 19:03 | |||
| 2026-01-09 13:27 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 7 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 09:07 | 2026-03-14 09:16 | 0.81 nm |
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 05:40 | I täckningsområde |
51.88505 / 4.61812
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 349.2° |
|
| 2026-03-30 04:31 | UTANFÖR täckningsområde |
51.88513 / 4.61825
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 2.9° |
|
| 2026-03-28 04:31 | I täckningsområde |
51.88540 / 4.61835
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 14.4° |
|
| 2026-03-28 02:43 | UTANFÖR täckningsområde |
51.88482 / 4.61773
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 16.4° |
|
| 2026-03-25 11:46 | I täckningsområde |
51.88507 / 4.61828
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 346.5° |
|
| 2026-03-25 10:37 | UTANFÖR täckningsområde |
51.88510 / 4.61851
North Sea
[NL] RIDDERKERK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 14.8° |