ZEUS
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 12 h, 36 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 47.11 nm |
| AVG Speed | 4 Knots |
| MAX Speed | 8.7 Knots |
| Dybgang | --- |
| AVG Wind | 7.8 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| MAX Temp | 13.7°C / 56.66°F |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 0.2 Knots |
| Kurs | --- |
| Område | Adriatic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Info
Information
The current position of ZEUS is in Adriatic Sea with coordinates 45.31837° / 13.55977° as reported on 2026-04-01 07:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.2 Knots and is currently inside the port of NOVIGRAD.
The vessel ZEUS (MMSI: 238171540) is a Fishing It's sailing under the flag of [HR] Croatia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ZEUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.7°C / 49.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 25 knots |
| Direction | 41° NE |
| Pressure | 1014.3 hPa |
| Humidity | 50.9 % |
| Cloud Coverage | 96 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-24 22:38 | |||
| 2026-03-13 08:50 | 2026-03-24 10:02 | 11 d | |
| 2026-03-10 01:06 | 2026-03-12 11:02 | 2 d | |
| 2026-03-03 19:39 | 2026-03-09 10:34 | 5 d | |
| 2026-03-01 09:32 | 2026-03-03 10:36 | 2 d | |
| 2026-02-28 09:51 | |||
| 2026-02-18 09:32 | 2026-02-24 19:27 | 6 d | |
| 2026-02-08 16:13 | 2026-02-17 10:20 | 8 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 10:02 | 2026-03-24 22:38 | 47.11 nm | |||
| 2026-03-12 11:02 | 2026-03-13 08:50 | 72.24 nm | |||
| 2026-03-09 10:34 | 2026-03-10 01:06 | 51.94 nm | |||
| 2026-03-03 10:36 | 2026-03-03 19:39 | 38.95 nm | |||
| 2026-02-28 09:51 | 2026-03-01 09:32 | 73.57 nm | |||
| 2026-02-17 10:20 | 2026-02-18 09:32 | 71.18 nm | |||
| 2026-01-30 08:11 | 2026-02-08 16:13 | 177.22 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 07:16 | Udenfor Dækning |
45.31837 / 13.55977
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 07:15 | Indenfor Dækning |
45.31837 / 13.55977
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-26 08:55 | Udenfor Dækning |
45.31838 / 13.55976
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-26 08:55 | Indenfor Dækning |
45.31838 / 13.55976
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 11:18 | Udenfor Dækning |
45.31858 / 13.55960
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 2.4 kn Kurs: 163.6° |
|
| 2026-03-25 11:18 | Indenfor Dækning |
45.31858 / 13.55960
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 2.4 kn Kurs: 163.6° |
|
| 2026-03-25 09:34 | Udenfor Dækning |
45.31866 / 13.55941
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 1.5 kn Kurs: 344.9° |
|
| 2026-03-25 09:34 | Indenfor Dækning |
45.31866 / 13.55941
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 1.5 kn Kurs: 344.9° |
|
| 2026-03-24 21:38 | Udenfor Dækning |
45.31840 / 13.55595
Adriatic Sea
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 7.2 kn Kurs: 76.8° |
|
| 2026-03-24 21:38 | Skibe i havn |
|
45.31840 / 13.55595
[HR] NOVIGRAD
|
Fart: 8.1 kn Kurs: 69.5° |