WIK
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 18 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 4 mins |
| Distance Travelled | 2.14 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.1 Knots |
| MAX Speed | 9.4 Knots |
| AVG Wind | 12.3 knots |
| MAX Wind | 12.5 knots |
| MIN Temp | 4.4°C / 39.92°F |
| MAX Temp | 4.8°C / 40.64°F |
| Dybgang | 2 m |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 8.7 Knots |
| Kurs | 127° |
| Område | --- |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Info
Information
The current position of WIK is in --- with coordinates 54.38380° / 10.18085° as reported on 2026-04-02 18:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.7 Knots and is heading at the port of MOELTENORT. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-02 21:03 LT
The vessel WIK (MMSI: 211865680) is a Passenger It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of WIK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of WIK as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 5.5°C / 41.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 304° NW |
| Pressure | 1013.5 hPa |
| Humidity | 74.5 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 20:19 | 2026-04-02 20:41 | 22 m | |
| 2026-04-02 19:53 | 2026-04-02 19:56 | 2 m | |
| 2026-04-02 18:17 | 2026-04-02 19:47 | 1 h | |
| 2026-04-02 17:25 | 2026-04-02 17:46 | 21 m | |
| 2026-04-02 16:59 | 2026-04-02 17:03 | 4 m | |
| 2026-04-02 15:19 | 2026-04-02 16:52 | 1 h | |
| 2026-04-02 14:16 | 2026-04-02 14:46 | 30 m | |
| 2026-04-02 13:51 | 2026-04-02 13:54 | 3 m | |
| 2026-04-01 13:53 | 2026-04-02 13:44 | 23 h | |
| 2026-04-01 12:58 | 2026-04-01 13:21 | 23 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 893 | ||
| 791 | ||
| 691 | ||
| 117 | ||
| 116 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:56 | 2026-04-02 20:19 | 3.00 nm | |||
| 2026-04-02 19:47 | 2026-04-02 19:53 | 0.99 nm | |||
| 2026-04-02 17:46 | 2026-04-02 18:17 | 4.24 nm | |||
| 2026-04-02 17:03 | 2026-04-02 17:25 | 3.07 nm | |||
| 2026-04-02 16:52 | 2026-04-02 16:59 | 0.97 nm | |||
| 2026-04-02 14:46 | 2026-04-02 15:19 | 4.26 nm | |||
| 2026-04-02 13:54 | 2026-04-02 14:16 | 3.00 nm | |||
| 2026-04-02 13:44 | 2026-04-02 13:51 | 1.00 nm | |||
| 2026-04-01 13:21 | 2026-04-01 13:53 | 4.33 nm | |||
| 2026-04-01 12:36 | 2026-04-01 12:58 | 3.18 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 18:56 | START Sejllads | --- |
54.38708 / 10.17829
KIEL
|
Fart: 7.6 kn Kurs: 170.2° |
| 2026-04-02 18:55 | STOP Sejllads | --- |
54.38907 / 10.17850
KIEL
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 259° |
| 2026-04-02 18:41 | Afsejlet fra sidste havn |
|
54.40180 / 10.20952
KIEL
|
Fart: 9.5 kn Kurs: 230° |
| 2026-04-02 18:41 | START Sejllads |
54.40334 / 10.21255
[DE] FISCHENHAFEN LABOE
|
Fart: 9.2 kn Kurs: 238° |
|
| 2026-04-02 18:20 | STOP Sejllads |
54.40341 / 10.21590
[DE] FISCHENHAFEN LABOE
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 330° |
|
| 2026-04-02 18:19 | Skibe i havn |
|
54.40288 / 10.21449
[DE] FISCHENHAFEN LABOE
|
Fart: 5 kn Kurs: 79.3° |
| 2026-04-02 18:07 | START Sejllads | --- |
54.38731 / 10.17813
KIEL
|
Fart: 8.4 kn Kurs: 176.8° |
| 2026-04-02 18:03 | STOP Sejllads | --- |
54.38914 / 10.17854
KIEL
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 275° |
| 2026-04-02 17:56 | START Sejllads | --- |
54.37723 / 10.19267
KIEL
|
Fart: 9.2 kn Kurs: 308° |
| 2026-04-02 17:56 | Afsejlet fra sidste havn |
|
54.37723 / 10.19267
KIEL
|
Fart: 8.9 kn Kurs: 306° |