THEON
Pleasure Craft
Current Trip
THEON is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 2 h, 50 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6.49 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7 Knots |
| MAX Speed | 10.2 Knots |
| AVG Wind | 3.3 knots |
| MAX Wind | 4.2 knots |
| MIN Temp | 15°C / 59°F |
| MAX Temp | 16.2°C / 61.16°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | 1 h, 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 3.2 Knots |
| Kurs | 158° |
| Område | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 h, 1 m siden |
Info
info
Information
The current position of THEON is in North Atlantic Ocean with coordinates 38.55555° / -9.27233° as reported on 2026-04-03 09:47 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.2 Knots
The vessel THEON (MMSI: 263442860) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of THEON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 15.6°C / 60.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 54° NE |
| Pressure | 1022.8 hPa |
| Humidity | 64.7 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 09:47 | Udenfor Dækning |
38.55555 / -9.27233
North Atlantic Ocean
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 164° |
|
| 2026-04-03 08:29 | Indenfor Dækning |
38.68106 / -9.27993
North Atlantic Ocean
|
Fart: 10.2 kn Kurs: 260.6° |
|
| 2026-04-03 07:58 | Afsejlet fra sidste havn |
|
38.68106 / -9.27993
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-28 18:33 | Udenfor Dækning |
38.70092 / -9.17038
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 17:15 | Indenfor Dækning |
38.70085 / -9.17041
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 11:24 | Udenfor Dækning |
38.70089 / -9.17040
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: Kurs: 255° |
|
| 2026-03-28 11:06 | Indenfor Dækning |
38.70086 / -9.17037
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: 0.4 kn Kurs: 256° |
|
| 2026-03-27 18:58 | Udenfor Dækning |
38.70090 / -9.17038
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-27 17:10 | Indenfor Dækning |
38.70095 / -9.17039
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-25 11:23 | Udenfor Dækning |
38.70092 / -9.17041
North Atlantic Ocean
[PT] LISBOA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |