SHOOTING STAR
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 3 h, 42 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 29.71 nm |
| AVG Speed | 8.2 Knots |
| MAX Speed | 8.7 Knots |
| Dybgang | 0 m |
| AVG Wind | 7.5 knots |
| MAX Wind | 11.7 knots |
| MIN Temp | 18.5°C / 65.3°F |
| MAX Temp | 19.8°C / 67.64°F |
| Position Modtaget | 2 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 2 m siden |
Info
Information
The current position of SHOOTING STAR is in Aegean Sea with coordinates 37.91339° / 23.70265° as reported on 2026-05-10 23:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of ALIMOS.
The vessel SHOOTING STAR (MMSI: 239392400) is a Sailing It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SHOOTING STAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.1°C / 62.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 181° S |
| Pressure | 1014 hPa |
| Humidity | 72.6 % |
| Cloud Coverage | 39 % |
Featured Company
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 20:28 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
37.91347 / 23.70267
[GR] ALIMOS
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-05-10 19:03 | STOP Sejllads |
37.91363 / 23.70296
[GR] ALIMOS
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-05-10 18:58 | Skibe i havn |
|
37.91153 / 23.70036
[GR] ALIMOS
|
Fart: 4.7 kn Kurs: 65.2° |
| 2026-05-10 15:21 | Indenfor Dækning |
37.50667 / 23.44179
Aegean Sea
|
Fart: 7 kn Kurs: 307.5° |
|
| 2026-05-10 15:16 | Afsejlet fra sidste havn |
|
37.50667 / 23.44179
AGIOS KOSMAS
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-05-10 00:47 | Udenfor Dækning |
37.50215 / 23.45311
Aegean Sea
[GR] POROS
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-05-10 00:41 | Indenfor Dækning |
37.50216 / 23.45312
Aegean Sea
[GR] POROS
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-05-09 22:35 | Udenfor Dækning |
37.50216 / 23.45313
Aegean Sea
[GR] POROS
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-05-09 20:47 | Indenfor Dækning |
37.50214 / 23.45311
Aegean Sea
[GR] POROS
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-05-09 12:41 | Udenfor Dækning |
37.50223 / 23.45309
Aegean Sea
[GR] POROS
|
Fart: Kurs: 511° |