PHANTOMAS
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 258.56 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.9 Knots |
| MAX Speed | 8.9 Knots |
| AVG Wind | 14.3 knots |
| MAX Wind | 19.8 knots |
| MIN Temp | 23.7°C / 74.66°F |
| MAX Temp | 28.1°C / 82.58°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | 11 h, 6 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 11 h, 6 m siden |
Info
Information
The current position of PHANTOMAS is in Caribbean Sea with coordinates 12.70165° / -61.34825° as reported on 2026-04-02 16:40 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel PHANTOMAS (MMSI: 503134270) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [AU] Australia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PHANTOMAS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 26.2°C / 79.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 85° E |
| Pressure | 1014.4 hPa |
| Humidity | 73 % |
| Cloud Coverage | 42 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 16:40 | Udenfor Dækning |
12.70165 / -61.34825
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 19.3° |
|
| 2026-04-02 16:40 | Indenfor Dækning |
12.70165 / -61.34825
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 19.3° |
|
| 2026-04-02 15:28 | Udenfor Dækning |
12.70164 / -61.34826
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 264.2° |
|
| 2026-04-02 14:55 | Indenfor Dækning |
12.70164 / -61.34827
Caribbean Sea
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 264.2° |
|
| 2026-04-02 11:22 | Udenfor Dækning |
12.70161 / -61.34826
Caribbean Sea
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 31.8° |
|
| 2026-04-02 11:22 | Indenfor Dækning |
12.70161 / -61.34826
Caribbean Sea
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 31.8° |
|
| 2026-04-01 16:34 | Udenfor Dækning |
12.70163 / -61.34828
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 26.4° |
|
| 2026-03-31 18:11 | STOP Sejllads | --- |
12.70164 / -61.34830
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-31 16:40 | Indenfor Dækning |
12.79464 / -61.33783
Caribbean Sea
|
Fart: 5.1 kn Kurs: 191.6° |
|
| 2026-03-31 15:13 | Udenfor Dækning |
12.89587 / -61.31429
Caribbean Sea
|
Fart: 4.2 kn Kurs: 195.6° |