OSTWIND
Wing in ground
Current Trip
| Time Travelled | 17 h, 43 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 33.80 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.7 Knots |
| MAX Speed | 9.3 Knots |
| AVG Wind | 3.1 knots |
| MAX Wind | 5 knots |
| MIN Temp | -1.1°C / 30.02°F |
| MAX Temp | 10.7°C / 51.26°F |
| Dybgang | 2.5 m |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 9.3 Knots |
| Kurs | 128° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 d siden |
Info
Information
The current position of OSTWIND is in North Sea with coordinates 49.01065° / 12.26577° as reported on 2026-04-01 14:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.3 Knots
The vessel OSTWIND (MMSI: 211834780) is a Wing in ground It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OSTWIND is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of OSTWIND as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | 1.7°C / 35.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 122° ESE |
| Pressure | 1017.4 hPa |
| Humidity | 96.4 % |
| Cloud Coverage | 71 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 19:25 | 2026-04-02 06:49 | 11 h | |
| 2026-03-31 20:03 | 2026-04-01 16:11 | 20 h | |
| 2026-03-31 15:26 | 2026-03-31 16:01 | 34 m | |
| 2026-03-30 17:24 | 2026-03-30 18:13 | 48 m | |
| 2026-03-27 09:30 | 2026-03-27 10:18 | 48 m | |
| 2026-03-26 19:15 | 2026-03-27 06:07 | 10 h | |
| 2026-03-26 16:06 | 2026-03-26 16:54 | 47 m | |
| 2026-03-25 14:43 | 2026-03-26 12:26 | 21 h | |
| 2026-03-25 10:15 | 2026-03-25 10:47 | 32 m | |
| 2026-03-24 18:01 | 2026-03-25 06:20 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 29 | ||
| 23 | ||
| 19 | ||
| 15 | ||
| 15 | ||
| 14 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 16:11 | 2026-04-01 19:25 | 21.40 nm | |||
| 2026-03-31 16:01 | 2026-03-31 20:03 | 21.34 nm | |||
| 2026-03-30 18:13 | 2026-03-31 15:26 | 45.94 nm | |||
| 2026-03-27 10:18 | 2026-03-30 17:24 | 109.23 nm | |||
| 2026-03-27 06:07 | 2026-03-27 09:30 | 25.58 nm | |||
| 2026-03-26 16:54 | 2026-03-26 19:15 | 16.41 nm | |||
| 2026-03-26 12:26 | 2026-03-26 16:06 | 22.11 nm | |||
| 2026-03-25 10:47 | 2026-03-25 14:43 | 21.82 nm | |||
| 2026-03-25 06:20 | 2026-03-25 10:15 | 18.02 nm | |||
| 2026-03-24 11:52 | 2026-03-24 18:01 | 26.20 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:49 | STOP Sejllads | --- |
48.63888 / 13.17990
LINZ
|
Fart: Kurs: 128° |
| 2026-04-02 04:49 | Afsejlet fra sidste havn |
|
48.89768 / 12.61845
LINZ
|
Fart: 8.5 kn Kurs: 43° |
| 2026-04-02 04:39 | START Sejllads |
48.90048 / 12.59159
[DE] STRAUBING
|
Fart: 8.5 kn Kurs: 43° |
|
| 2026-04-01 17:25 | STOP Sejllads |
48.89995 / 12.55370
[DE] STRAUBING
|
Fart: Kurs: 92° |
|
| 2026-04-01 17:25 | Skibe i havn |
|
48.89995 / 12.55370
[DE] STRAUBING
|
Fart: 2.5 kn Kurs: 92° |
| 2026-04-01 16:00 | START Sejllads | --- |
48.97984 / 12.38474
LINZ
|
Fart: 9.2 kn Kurs: 69° |
| 2026-04-01 15:34 | STOP Sejllads | --- |
48.97666 / 12.34333
LINZ
|
Fart: Kurs: -1° |
| 2026-04-01 14:49 | Status er ændret | Default Under way using engine |
49.01259 / 12.28195
LINZ
|
Fart: 9.3 kn Kurs: 128° |
| 2026-04-01 14:45 | Udenfor Dækning |
49.01065 / 12.26577
North Sea
|
Fart: 9.3 kn Kurs: 128° |
|
| 2026-04-01 14:11 | Afsejlet fra sidste havn |
|
49.01533 / 12.16697
LINZ
|
Fart: 9.3 kn Kurs: 107° |