OFFBEAT
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 54 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3423.41 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.9 Knots |
| MAX Speed | 15.1 Knots |
| AVG Wind | 13.6 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 25.2°C / 77.36°F |
| MAX Temp | 28.9°C / 84.02°F |
| Dybgang | 0 m |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 8.7 Knots |
| Kurs | 201.8° |
| Område | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Info
Information
The current position of OFFBEAT is in South Pacific Ocean with coordinates -10.37685° / -140.59382° as reported on 2026-04-03 07:40 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.7 Knots
The vessel OFFBEAT (MMSI: 232045084) is a Sailing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OFFBEAT is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 27.6°C / 81.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 87° E |
| Pressure | 1010.4 hPa |
| Humidity | 75.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-10 12:02 | 2026-02-06 15:54 | 1350.03 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 17:09 | Indenfor Dækning |
-8.91745 / -140.10453
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 200.4° |
|
| 2026-04-02 01:19 | Udenfor Dækning |
-8.91735 / -140.10459
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-03-31 17:46 | Indenfor Dækning |
-8.91668 / -140.10261
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-03-28 07:33 | Udenfor Dækning |
-8.91677 / -140.10251
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 278.7° |
|
| 2026-03-27 02:46 | Indenfor Dækning |
-9.90740 / -139.10411
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-03-26 04:21 | Udenfor Dækning |
-9.90750 / -139.10411
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 92.1° |
|
| 2026-03-25 18:36 | Indenfor Dækning |
-9.80820 / -139.03333
South Pacific Ocean
|
Fart: 6.3 kn Kurs: 199° |