OCEAN FIRST
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 4 h, 53 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 30.92 nm |
| AVG Speed | 7.9 Knots |
| MAX Speed | 7.9 Knots |
| Dybgang | --- |
| AVG Wind | 13.1 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 12.6°C / 54.68°F |
| MAX Temp | 15.4°C / 59.72°F |
| Position Modtaget | 13 h, 32 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | Bay of Biscay |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 13 h, 32 m siden |
Info
Information
The current position of OCEAN FIRST is in Bay of Biscay with coordinates 47.72808° / -3.37237° as reported on 2026-04-02 09:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of LORIENT.
The vessel OCEAN FIRST (MMSI: 228100420) is a Sailing It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OCEAN FIRST is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 11.6°C / 52.88°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 353° N |
| Pressure | 1023.3 hPa |
| Humidity | 70.8 % |
| Cloud Coverage | 13 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 16:12 | |||
| 2026-03-27 15:39 | 2026-03-30 11:19 | 2 d | |
| 2026-03-26 15:10 | 2026-03-27 09:56 | 18 h | |
| 2026-03-20 14:50 | 2026-03-26 09:59 | 5 d | |
| 2026-03-19 14:58 | 2026-03-20 10:03 | 19 h | |
| 2026-03-18 14:44 | 2026-03-19 10:11 | 19 h | |
| 2026-03-14 18:02 | 2026-03-18 10:12 | 3 d | |
| 2026-03-14 14:16 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 27 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:19 | 2026-03-30 16:12 | 30.92 nm | |||
| 2026-03-27 09:56 | 2026-03-27 15:39 | 28.24 nm | |||
| 2026-03-26 09:59 | 2026-03-26 15:10 | 25.48 nm | |||
| 2026-03-20 10:03 | 2026-03-20 14:50 | 37.82 nm | |||
| 2026-03-19 10:11 | 2026-03-19 14:58 | 42.56 nm | |||
| 2026-03-18 10:12 | 2026-03-18 14:44 | 43.63 nm | |||
| 2026-03-14 14:16 | 2026-03-14 18:02 | 27.35 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:08 | Udenfor Dækning |
47.72808 / -3.37237
Bay of Biscay
[FR] LORIENT
|
Fart: Kurs: 262.2° |
|
| 2026-04-02 07:21 | Indenfor Dækning |
47.72808 / -3.37241
Bay of Biscay
[FR] LORIENT
|
Fart: Kurs: 262.2° |
|
| 2026-03-30 15:22 | Udenfor Dækning |
47.72810 / -3.37236
Bay of Biscay
[FR] LORIENT
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 14:12 | STOP Sejllads |
47.72806 / -3.37239
[FR] LORIENT
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 14:12 | Skibe i havn |
|
47.72806 / -3.37239
[FR] LORIENT
|
Fart: 0.9 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 12:19 | Indenfor Dækning |
47.69209 / -3.51962
Bay of Biscay
|
Fart: 9.2 kn Kurs: 108.8° |
|
| 2026-03-30 11:07 | Udenfor Dækning |
47.69227 / -3.59636
Bay of Biscay
|
Fart: 8.3 kn Kurs: 1.2° |
|
| 2026-03-30 09:19 | Afsejlet fra sidste havn |
|
47.72383 / -3.36560
|
Fart: 4.1 kn Kurs: 158.9° |
| 2026-03-30 09:15 | START Sejllads |
47.72654 / -3.37016
[FR] LORIENT
|
Fart: 3.9 kn Kurs: 103.1° |
|
| 2026-03-30 08:19 | Indenfor Dækning |
47.72812 / -3.37237
Bay of Biscay
[FR] LORIENT
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 187.1° |