LUOTSIKUTTERI
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 1 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 7.23 nm |
| AVG Speed | 7 Knots |
| MAX Speed | 8.3 Knots |
| Dybgang | 2.3 m |
| AVG Wind | 12.1 knots |
| MAX Wind | 12.5 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 4.1°C / 39.38°F |
| Position Modtaget | 9 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | Gulf of Bothnia |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 9 d siden |
Info
Information
The current position of LUOTSIKUTTERI is in Gulf of Bothnia with coordinates 60.43583° / 22.23591° as reported on 2026-03-24 12:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of TURKU.
The vessel LUOTSIKUTTERI (MMSI: 230992150) is a Cargo It's sailing under the flag of [FI] Finland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LUOTSIKUTTERI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LUOTSIKUTTERI as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 4°C / 39.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 201° SSW |
| Pressure | 1005.6 hPa |
| Humidity | 67.6 % |
| Cloud Coverage | 25 % |
Featured Company
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 12:36 | Udenfor Dækning |
60.43583 / 22.23591
Gulf of Bothnia
[FI] TURKU
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-24 12:15 | STOP Sejllads |
60.43585 / 22.23601
[FI] TURKU
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-24 12:01 | Skibe i havn |
|
60.43026 / 22.19897
[FI] TURKU
|
Fart: 7.6 kn Kurs: 47.5° |
| 2026-03-24 11:00 | Afsejlet fra sidste havn |
|
60.45285 / 22.05192
FITKU
|
Fart: 7.9 kn Kurs: 132.7° |
| 2026-03-24 10:55 | Skibe i havn |
|
60.45703 / 22.04425
[FI] NAANTALI
|
Fart: 0.8 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-24 10:43 | START Sejllads | --- |
60.46300 / 22.01747
FITKU
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 121.2° |
| 2026-03-24 10:30 | STOP Sejllads | --- |
60.46431 / 22.01490
FITKU
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-24 10:20 | START Sejllads | --- |
60.45879 / 22.03013
FITKU
|
Fart: 6.7 kn Kurs: 297.9° |
| 2026-03-24 10:11 | STOP Sejllads | --- |
60.45759 / 22.03335
FITKU
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-24 10:00 | START Sejllads | --- |
60.44631 / 22.07109
FITKU
|
Fart: 6.7 kn Kurs: 308.8° |