JUPITER
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3484.66 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.7 Knots |
| MAX Speed | 10.7 Knots |
| AVG Wind | 6.8 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 24°C / 75.2°F |
| MAX Temp | 29.7°C / 85.46°F |
| Dybgang | 0 m |
| Position Modtaget | Nu |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 0.1 Knots |
| Kurs | 205° |
| Område | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | Nu |
Info
Information
The current position of JUPITER is in South Pacific Ocean with coordinates -8.91578° / -140.10415° as reported on 2026-04-03 10:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel JUPITER (MMSI: 232053613) is a Sailing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JUPITER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 27°C / 80.6°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 96° E |
| Pressure | 1009 hPa |
| Humidity | 77.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 08:02 | STOP Sejllads | --- |
-8.91633 / -140.10423
B 2 A
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 349° |
| 2026-04-02 05:29 | Fundet i havområde | French Polynesian part of the South Pacific Ocean |
-9.05962 / -139.79618
South Pacific Ocean
|
Fart: 8.6 kn Kurs: 280.3° |
| 2026-04-02 05:29 | Indenfor Dækning |
-9.05962 / -139.79618
South Pacific Ocean
|
Fart: 8.6 kn Kurs: 280.3° |