FALK
General Cargo
Current Trip
| Trip Time | 14 h, 23 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 101.78 nm |
| AVG Speed | 7.1 Knots |
| MAX Speed | 9.3 Knots |
| Dybgang | 5.2 m |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 24.9°C / 76.82°F |
| MAX Temp | 26.5°C / 79.7°F |
| Position Modtaget | 16 h, 17 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 8 Knots |
| Kurs | 234° |
| Område | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 16 h, 17 m siden |
Info
Information
The current position of FALK is in Caribbean Sea with coordinates 12.01614° / -61.81821° as reported on 2026-04-01 22:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8 Knots and is currently inside the port of PORT OF SPAIN.
The vessel FALK (IMO: 7053264, MMSI: 750000076) is a General Cargo that was built in 1971 ( 55 år gamle ). It's sailing under the flag of [GY] Guyana.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FALK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FALK as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 29.3°C / 84.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 41° NE |
| Pressure | 1014.1 hPa |
| Humidity | 54.3 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 08:46 | |||
| 2026-04-01 09:08 | 2026-04-01 18:23 | 9 h | |
| 2026-03-31 08:46 | 2026-03-31 18:50 | 10 h | |
| 2026-03-24 14:48 | 2026-03-24 14:59 | 10 m | |
| 2026-03-23 07:27 | 2026-03-24 14:23 | 1 d | |
| 2026-03-19 06:11 | 2026-03-20 14:43 | 1 d | |
| 2026-03-08 05:39 | 2026-03-08 05:49 | 9 m | |
| 2026-03-06 06:19 | 2026-03-06 12:46 | 6 h | |
| 2026-03-04 16:40 | 2026-03-04 16:48 | 8 m | |
| 2026-03-04 05:58 | 2026-03-04 15:38 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 20 | ||
| 5 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 18:23 | 2026-04-02 08:46 | 101.78 nm | |||
| 2026-03-31 18:50 | 2026-04-01 09:08 | 2.74 nm | |||
| 2026-03-24 14:59 | 2026-03-31 08:46 | 466.26 nm | |||
| 2026-03-24 14:23 | 2026-03-24 14:48 | 0.51 nm | |||
| 2026-03-20 14:43 | 2026-03-23 07:27 | 231.25 nm | |||
| 2026-03-08 05:49 | 2026-03-19 06:11 | 264.48 nm | |||
| 2026-03-06 12:46 | 2026-03-08 05:39 | 13.89 nm | |||
| 2026-03-04 16:48 | 2026-03-06 06:19 | 16.11 nm | |||
| 2026-03-04 15:38 | 2026-03-04 16:40 | 1.64 nm | |||
| 2026-03-02 12:36 | 2026-03-04 05:58 | 229.38 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 12:46 | STOP Sejllads |
10.64538 / -61.51835
[TT] PORT OF SPAIN
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 133° |
|
| 2026-04-02 12:46 | Skibe i havn |
|
10.64538 / -61.51835
[TT] PORT OF SPAIN
|
Fart: 1.8 kn Kurs: 128° |
| 2026-04-01 22:59 | Status er ændret | Default Under way using engine |
12.00119 / -61.82077
GYGEO DORT
|
Fart: 8 kn Kurs: 234° |
| 2026-04-01 22:52 | Udenfor Dækning |
12.01614 / -61.81821
Caribbean Sea
|
Fart: 8 kn Kurs: 234° |
|
| 2026-04-01 22:23 | Afsejlet fra sidste havn |
|
12.04648 / -61.75879
GYGEO DORT
|
Fart: 4 kn Kurs: 288° |
| 2026-04-01 22:18 | START Sejllads |
12.04697 / -61.75237
[GD] ST GEORGES
|
Fart: 4 kn Kurs: 219° |
|
| 2026-04-01 13:08 | STOP Sejllads |
12.04873 / -61.75050
[GD] ST GEORGES
|
Fart: Kurs: 132° |
|
| 2026-04-01 13:08 | Skibe i havn |
|
12.04873 / -61.75050
[GD] ST GEORGES
|
Fart: 1 kn Kurs: 124° |
| 2026-04-01 12:48 | START Sejllads | --- |
12.04942 / -61.76587
GYGEO DORT
|
Fart: 6 kn Kurs: 72° |
| 2026-04-01 12:34 | Status er ændret | Under way using engine At anchor |
12.04773 / -61.76943
GYGEO DORT
|
Fart: Kurs: 15° |