DEVIATIE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 7 h, 53 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 33.72 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.3 Knots |
| MAX Speed | 10.7 Knots |
| AVG Wind | 13.1 knots |
| MAX Wind | 15.8 knots |
| MIN Temp | 7°C / 44.6°F |
| MAX Temp | 7.5°C / 45.5°F |
| Dybgang | 3 m |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | 176° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Info
Information
The current position of DEVIATIE is in North Sea with coordinates 52.53271° / 5.43378° as reported on 2026-04-02 16:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel DEVIATIE (MMSI: 244416536) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DEVIATIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DEVIATIE as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 6.9°C / 44.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 346° NNW |
| Pressure | 1017.4 hPa |
| Humidity | 77.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 10:16 | 2026-04-02 10:50 | 34 m | |
| 2026-04-02 08:25 | 2026-04-02 09:05 | 40 m | |
| 2026-04-01 13:10 | 2026-04-01 13:57 | 47 m | |
| 2026-03-31 18:11 | 2026-03-31 18:45 | 34 m | |
| 2026-03-31 10:16 | 2026-03-31 10:56 | 39 m | |
| 2026-03-30 15:16 | 2026-03-30 16:00 | 43 m | |
| 2026-03-27 11:10 | 2026-03-30 07:22 | 2 d | |
| 2026-03-27 08:37 | 2026-03-27 09:14 | 37 m | |
| 2026-03-26 09:41 | 2026-03-26 13:55 | 4 h | |
| 2026-03-24 21:02 | 2026-03-25 06:49 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 145 | ||
| 36 | ||
| 27 | ||
| 25 | ||
| 19 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:05 | 2026-04-02 10:16 | 10.99 nm | |||
| 2026-04-01 13:57 | 2026-04-02 08:25 | 20.46 nm | |||
| 2026-03-31 18:45 | 2026-04-01 13:10 | 56.97 nm | |||
| 2026-03-31 10:56 | 2026-03-31 18:11 | 20.27 nm | |||
| 2026-03-30 16:00 | 2026-03-31 10:16 | 49.43 nm | |||
| 2026-03-30 07:22 | 2026-03-30 15:16 | 24.04 nm | |||
| 2026-03-27 09:14 | 2026-03-27 11:10 | 9.77 nm | |||
| 2026-03-26 13:55 | 2026-03-27 08:37 | 44.72 nm | |||
| 2026-03-25 06:49 | 2026-03-26 09:41 | 91.21 nm | |||
| 2026-03-23 06:19 | 2026-03-24 21:02 | 123.26 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 15:15 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
52.53272 / 5.43380
MOEDER DE VROUW
|
Fart: Kurs: 176° |
| 2026-04-02 14:30 | STOP Sejllads | --- |
52.53090 / 5.43398
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 177° |
| 2026-04-02 12:10 | START Sejllads | --- |
52.74424 / 5.38195
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 190° |
| 2026-04-02 12:05 | Status er ændret | Under way using engine Moored |
52.74353 / 5.38462
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 0.6 kn Kurs: 335° |
| 2026-04-02 10:51 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
52.74347 / 5.38475
MOEDER DE VROUW
|
Fart: Kurs: 337° |
| 2026-04-02 10:32 | STOP Sejllads | --- |
52.74350 / 5.38500
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 315° |
| 2026-04-02 08:51 | START Sejllads | --- |
52.92961 / 5.04837
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 6 kn Kurs: 145.1° |
| 2026-04-02 08:50 | Afsejlet fra sidste havn |
|
52.93018 / 5.04767
MOEDER DE VROUW
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 141° |
| 2026-04-02 08:37 | STOP Sejllads |
52.93110 / 5.04643
[NL] DEN OEVER
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 143° |
|
| 2026-04-02 08:31 | START Sejllads |
52.93426 / 5.04162
[NL] DEN OEVER
|
Fart: 4.3 kn Kurs: 142° |