DERAISON
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 13 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 0.64 nm |
| AVG Speed | 3.3 Knots |
| MAX Speed | 3.7 Knots |
| Dybgang | --- |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 6.7°C / 44.06°F |
| MAX Temp | 6.8°C / 44.24°F |
| Position Modtaget | 2 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 2 d siden |
Info
Information
The current position of DERAISON is in North Sea with coordinates 52.94607° / 5.40409° as reported on 2026-03-29 09:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of HINDELOOPEN.
The vessel DERAISON (MMSI: 211464600) is a Sailing It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DERAISON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 257° WSW |
| Pressure | 1027.2 hPa |
| Humidity | 63.7 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 16:15 | |||
| 2026-03-28 16:02 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 17:02 | 2026-03-28 17:15 | 0.64 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 09:53 | Udenfor Dækning |
52.94607 / 5.40409
North Sea
[NL] HINDELOOPEN
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-29 08:37 | Indenfor Dækning |
52.94605 / 5.40404
North Sea
[NL] HINDELOOPEN
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 16:54 | Udenfor Dækning |
52.94604 / 5.40414
North Sea
[NL] HINDELOOPEN
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 16:18 | STOP Sejllads |
52.94604 / 5.40410
[NL] HINDELOOPEN
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-28 16:15 | Skibe i havn |
|
52.94601 / 5.40412
[NL] HINDELOOPEN
|
Fart: 2.5 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-28 16:07 | Indenfor Dækning |
52.95232 / 5.39740
North Sea
|
Fart: 6.3 kn Kurs: 155.2° |
|
| 2026-03-28 16:02 | Afsejlet fra sidste havn |
|
52.95325 / 5.39712
|
Fart: Kurs: 511° |