BOTTOMLINEECHO5
Dredging or underwater ops
Current Trip
| Trip Time | 48 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 1.76 nm |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Dybgang | --- |
| AVG Wind | 3 knots |
| MAX Wind | 3.1 knots |
| MIN Temp | 8.3°C / 46.94°F |
| MAX Temp | 8.7°C / 47.66°F |
| Position Modtaget | 5 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 5.8 Knots |
| Kurs | 356.6° |
| Område | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 5 d siden |
Info
Information
The current position of BOTTOMLINEECHO5 is in North Atlantic Ocean with coordinates 32.13697° / -81.14287° as reported on 2026-03-28 05:47 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.8 Knots and is currently inside the port of SAVANNAH.
The vessel BOTTOMLINEECHO5 (MMSI: 338208634) is a Dredging or underwater ops It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BOTTOMLINEECHO5 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 20.2°C / 68.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 242° WSW |
| Pressure | 1016.8 hPa |
| Humidity | 64.2 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 21 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 05:47 | Udenfor Dækning |
32.13697 / -81.14287
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 356.6° |
|
| 2026-03-28 04:32 | Indenfor Dækning |
32.13409 / -81.14235
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 0.6 kn Kurs: 331.4° |
|
| 2026-03-28 01:36 | Udenfor Dækning |
32.13869 / -81.14273
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 336.7° |
|
| 2026-03-28 01:36 | Indenfor Dækning |
32.13869 / -81.14273
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 336.7° |
|
| 2026-03-28 00:10 | Udenfor Dækning |
32.12048 / -81.13339
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 4.5 kn Kurs: 330.1° |
|
| 2026-03-27 23:43 | Indenfor Dækning |
32.12042 / -81.13352
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 0° |
|
| 2026-03-26 16:25 | Udenfor Dækning |
32.09479 / -81.10650
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 313.4° |
|
| 2026-03-26 16:25 | Indenfor Dækning |
32.09479 / -81.10650
North Atlantic Ocean
[US] SAVANNAH
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 313.4° |