ARIA
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 26.27 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.7 Knots |
| MAX Speed | 7.6 Knots |
| AVG Wind | 6 knots |
| MAX Wind | 11.5 knots |
| MIN Temp | 22.4°C / 72.32°F |
| MAX Temp | 26.3°C / 79.34°F |
| Dybgang | 0 m |
| Position Modtaget | 3 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 2.8 Knots |
| Kurs | 260° |
| Område | Tasman Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 3 m siden |
Info
info
Information
The current position of ARIA is in Tasman Sea with coordinates -33.56860° / 151.28583° as reported on 2026-04-03 01:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.8 Knots
The vessel ARIA (MMSI: 503141410) is a Sailing It's sailing under the flag of [AU] Australia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 24°C / 75.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 155° SSE |
| Pressure | 1022.6 hPa |
| Humidity | 63.1 % |
| Cloud Coverage | 8 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 15:02 | |||
| 2026-03-29 16:08 | 2026-04-01 11:02 | 2 d | |
| 2026-03-21 14:53 | 2026-03-28 11:25 | 6 d | |
| 2026-03-21 09:51 | |||
| 2026-03-15 09:41 | 2026-03-15 15:19 | 5 h | |
| 2026-03-14 13:07 | |||
| 2026-03-12 10:55 | 2026-03-12 12:31 | 1 h | |
| 2026-03-06 15:20 | 2026-03-09 09:45 | 2 d | |
| 2026-03-06 09:27 | 2026-03-06 10:40 | 1 h | |
| 2026-02-26 11:38 | 2026-03-04 12:21 | 6 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 74 | ||
| 5 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 11:02 | 2026-04-02 15:02 | 19.25 nm | |||
| 2026-03-28 11:25 | 2026-03-29 16:08 | 11.59 nm | |||
| 2026-03-21 09:51 | 2026-03-21 14:53 | 5.24 nm | |||
| 2026-03-14 13:07 | 2026-03-15 09:41 | 8.17 nm | |||
| 2026-03-09 09:45 | 2026-03-12 10:55 | 21.02 nm | |||
| 2026-03-06 10:40 | 2026-03-06 15:20 | 10.59 nm | |||
| 2026-03-04 12:21 | 2026-03-06 09:27 | 15.84 nm | |||
| 2026-02-25 08:15 | 2026-02-26 11:38 | 17.60 nm | |||
| 2026-02-23 10:30 | 2026-02-23 15:46 | 5.24 nm | |||
| 2026-02-20 07:13 | 2026-02-22 10:55 | 51.58 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 00:16 | Indenfor Dækning |
-33.66027 / 151.30672
Tasman Sea
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 325.1° |
|
| 2026-04-02 06:45 | Udenfor Dækning |
-33.66186 / 151.30919
Tasman Sea
[AU] MONA VALE
|
Fart: Kurs: 111° |
|
| 2026-04-02 06:45 | Indenfor Dækning |
-33.66186 / 151.30919
Tasman Sea
[AU] MONA VALE
|
Fart: Kurs: 111° |
|
| 2026-04-02 05:14 | Udenfor Dækning |
-33.66188 / 151.30919
Tasman Sea
[AU] MONA VALE
|
Fart: Kurs: 110° |
|
| 2026-04-02 04:15 | STOP Sejllads |
-33.66187 / 151.30920
[AU] MONA VALE
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 111° |
|
| 2026-04-02 04:02 | Skibe i havn |
|
-33.66122 / 151.30761
[AU] MONA VALE
|
Fart: 3.4 kn Kurs: 148° |
| 2026-04-02 02:00 | Indenfor Dækning |
-33.56848 / 151.28913
Tasman Sea
|
Fart: 2.9 kn Kurs: 69.4° |
|
| 2026-04-01 03:12 | Udenfor Dækning |
-33.58494 / 151.25850
Tasman Sea
|
Fart: 3.9 kn Kurs: 245.9° |
|
| 2026-04-01 00:30 | START Sejllads | --- |
-33.62597 / 151.30747
UNKNOUL TOWING
|
Fart: 3.7 kn Kurs: 343° |
| 2026-04-01 00:12 | STOP Sejllads | --- |
-33.62878 / 151.29797
UNKNOUL TOWING
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 63° |