PRT WARSHIP F331
Military ops
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 236.82 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.4 Knots |
| MAX Speed | 23.9 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 23.8 knots |
| MIN Temp | 15.5°C / 59.9°F |
| MAX Temp | 19.6°C / 67.28°F |
| Draught | 6.4 m |
| Position Received | 7 h, 55 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.8 Knots |
| Course | 6.4° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 h, 55 m ago |
Info
Information
The current position of PRT WARSHIP F331 is in North Atlantic Ocean with coordinates 37.31958° / -9.03304° as reported on 2026-04-22 19:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.8 Knots
The vessel PRT WARSHIP F331 (MMSI: 263023000) is a Military ops It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PRT WARSHIP F331 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PRT WARSHIP F331 as reported by AIS is 6.4 meters
Weather
| Temperature | 15.5°C / 59.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 295° WNW |
| Pressure | 1013.7 hPa |
| Humidity | 69.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-20 13:57 | 2026-04-21 08:17 | 18 h | |
| 2026-04-17 11:22 | 2026-04-20 06:22 | 2 d | |
| 2026-04-16 16:23 | 2026-04-17 06:48 | 14 h | |
| 2026-04-13 07:33 | 2026-04-15 06:02 | 1 d | |
| 2026-04-12 08:54 | |||
| 2026-03-25 09:42 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 19:06 | OUT of Coverage |
37.31958 / -9.03304
North Atlantic Ocean
|
Speed: 11.8 kn Course: 6.4° |
|
| 2026-04-22 07:34 | Detected in Sea | Portuguese part of the North Atlantic Ocean |
36.93790 / -7.64320
North Atlantic Ocean
|
Speed: 11.8 kn Course: 221° |
| 2026-04-22 07:34 | IN Coverage |
36.93790 / -7.64320
North Atlantic Ocean
|
Speed: 11.8 kn Course: 221° |
|
| 2026-04-21 15:34 | OUT of Coverage |
36.72240 / -6.73510
North Atlantic Ocean
|
Speed: 14.6 kn Course: 331.5° |
|
| 2026-04-21 08:17 | PORT DEPARTURE |
|
36.60782 / -6.32413
|
Speed: 6.4 kn Course: 183° |
| 2026-04-21 08:10 | START Moving |
36.61973 / -6.32688
[ES] ROTA
|
Speed: 3.4 kn Course: 172° |
|
| 2026-04-21 08:04 | Status Changed | Under way using engine Moored |
36.62141 / -6.32777
[ES] ROTA
|
Speed: 1.6 kn Course: 313° |
| 2026-04-21 06:37 | Status Changed | Moored Under way using engine |
36.62189 / -6.32838
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 321° |
| 2026-04-20 14:12 | STOP Moving |
36.62191 / -6.32827
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 315° |
|
| 2026-04-20 13:57 | PORT ARRIVAL |
|
36.60982 / -6.32347
[ES] ROTA
|
Speed: 5.4 kn Course: 348.2° |