MSC NIKOLETA II
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 17 h, 27 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 153.13 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9 Knots |
| MAX Speed | 13.3 Knots |
| AVG Wind | 11 knots |
| MAX Wind | 13.9 knots |
| MIN Temp | 28.3°C / 82.94°F |
| MAX Temp | 31.9°C / 89.42°F |
| Draught | 7.5 m |
| Position Received | 2025-11-03 11:25 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 214° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-11-03 11:25 |
Info
Information
The current position of MSC NIKOLETA II is in North Atlantic Ocean with coordinates 11.85753° / -15.57431° as reported on 2025-11-03 11:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel MSC NIKOLETA II (IMO: 9232644, MMSI: 636020902) is a Container Ship that was built in 2002 ( 24 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MSC NIKOLETA II is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MSC NIKOLETA II as reported by AIS is 7.5 meters
Weather
| Temperature | 28.3°C / 82.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 217° SW |
| Pressure | 1006.5 hPa |
| Humidity | 80.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-21 03:00 | 2026-04-22 09:28 | 1 d | |
| 2026-04-18 22:27 | 2026-04-19 15:04 | 16 h | |
| 2026-04-16 08:22 | 2026-04-17 05:58 | 21 h | |
| 2026-04-09 09:56 | 2026-04-11 22:00 | 2 d | |
| 2026-04-04 15:13 | 2026-04-05 19:57 | 1 d | |
| 2026-04-01 11:15 | 2026-04-02 11:39 | 1 d | |
| 2026-03-19 19:21 | 2026-03-22 06:37 | 2 d | |
| 2026-03-11 21:25 | 2026-03-13 07:01 | 1 d | |
| 2026-03-08 01:03 | 2026-03-08 19:51 | 18 h | |
| 2026-02-17 18:14 | 2026-02-23 07:41 | 5 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 15:04 | 2026-04-21 03:00 | 409.05 nm | |||
| 2026-04-17 05:58 | 2026-04-18 22:27 | 199.46 nm | |||
| 2026-04-11 23:00 | 2026-04-16 08:22 | 1073.61 nm | |||
| 2026-04-05 19:57 | 2026-04-09 10:56 | 570.85 nm | |||
| 2026-04-02 11:39 | 2026-04-04 15:13 | 529.57 nm | |||
| 2026-03-22 07:37 | 2026-04-01 11:15 | 1098.29 nm | |||
| 2026-03-13 07:01 | 2026-03-19 20:21 | 599.27 nm | |||
| 2026-03-08 19:51 | 2026-03-11 21:25 | 535.61 nm | |||
| 2026-02-23 08:41 | 2026-03-08 01:03 | 1111.07 nm | |||
| 2026-02-17 18:31 | 2026-02-17 19:14 | 1.11 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 09:28 | PORT DEPARTURE |
|
6.13224 / 1.29826
GWOXB
|
Speed: 6.2 kn Course: 100° |
| 2026-04-22 09:20 | START Moving |
6.13742 / 1.28606
[TG] LOME
|
Speed: 3.4 kn Course: 118° |
|
| 2026-04-21 03:20 | STOP Moving |
6.13664 / 1.28302
[TG] LOME
|
Speed: Course: 268° |
|
| 2026-04-21 03:00 | PORT ARRIVAL |
|
6.13541 / 1.29075
[TG] LOME
|
Speed: 7 kn Course: 278° |
| 2026-04-20 23:36 | START Moving | --- |
5.96346 / 1.39529
GWOXB
|
Speed: 4.2 kn Course: 347° |
| 2026-04-20 22:01 | STOP Moving | --- |
5.97012 / 1.39372
GWOXB
|
Speed: 0.2 kn Course: 217° |
| 2026-04-20 20:28 | START Moving | --- |
6.06639 / 1.34362
GWOXB
|
Speed: 3.6 kn Course: 200° |
| 2026-04-20 20:16 | STOP Moving | --- |
6.06736 / 1.34690
GWOXB
|
Speed: 0.3 kn Course: 242° |
| 2026-04-19 15:04 | PORT DEPARTURE |
|
5.24277 / -3.99071
GWOXB
|
Speed: 6.7 kn Course: 122° |
| 2026-04-19 14:31 | START Moving |
5.27292 / -4.01492
[CI] ABIDJAN
|
Speed: 3.8 kn Course: 290° |