KHARIS HERITAGE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 2 h, 12 mins |
| Distance Travelled | 448.64 nm |
| Remaining Distance | 36.52 nm |
| AVG Speed | 11.9 Knots |
| MAX Speed | 15 Knots |
| AVG Wind | 11.3 knots |
| MAX Wind | 16.8 knots |
| MIN Temp | 24.8°C / 76.64°F |
| MAX Temp | 27.8°C / 82.04°F |
| Draught | 7.4 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.1 Knots |
| Course | 180.6° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of KHARIS HERITAGE is in South China Sea with coordinates 22.24237° / 113.79487° as reported on 2026-05-15 13:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.1 Knots and is heading at the port of HAI PHONG. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-17 01:42 LT
The vessel KHARIS HERITAGE (IMO: 9402512, MMSI: 440190000) is a Cargo It's sailing under the flag of [KR] Korea.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KHARIS HERITAGE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KHARIS HERITAGE as reported by AIS is 7.4 meters
Weather
| Temperature | 27.8°C / 82.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 122° ESE |
| Pressure | 1005.1 hPa |
| Humidity | 84.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-14 23:30 | 2026-05-15 11:38 | 12 h | |
| 2026-05-05 09:15 | 2026-05-06 01:26 | 16 h | |
| 2026-04-26 10:09 | 2026-04-27 11:19 | 1 d | |
| 2026-04-20 02:15 | 2026-04-21 04:47 | 1 d | |
| 2026-04-12 06:43 | 2026-04-13 08:59 | 1 d | |
| 2026-04-04 10:28 | 2026-04-05 09:28 | 22 h | |
| 2026-04-03 16:53 | 2026-04-04 01:14 | 8 h | |
| 2026-03-27 00:21 | 2026-03-27 16:57 | 16 h | |
| 2026-03-16 01:36 | 2026-03-16 16:35 | 14 h | |
| 2026-03-09 04:57 | 2026-03-09 23:06 | 18 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 10 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 7 | ||
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 09:26 | 2026-05-15 07:30 | 997.37 nm | |||
| 2026-04-27 19:19 | 2026-05-05 17:15 | 1861.31 nm | |||
| 2026-04-21 11:47 | 2026-04-26 18:09 | 1816.14 nm | |||
| 2026-04-13 16:59 | 2026-04-20 09:15 | 1795.86 nm | |||
| 2026-04-05 16:28 | 2026-04-12 14:43 | 1509.05 nm | |||
| 2026-04-04 08:14 | 2026-04-04 17:28 | 39.53 nm | |||
| 2026-03-28 00:57 | 2026-04-03 23:53 | 2290.11 nm | |||
| 2026-03-17 00:35 | 2026-03-27 08:21 | 1866.60 nm | |||
| 2026-03-10 07:06 | 2026-03-16 09:36 | 992.49 nm | |||
| 2026-03-03 23:58 | 2026-03-09 12:57 | 992.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 13:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.22462 / 113.79454
VNHPH
|
Speed: 13.1 kn Course: 180.6° |
| 2026-05-15 13:43 | OUT of Coverage |
22.24237 / 113.79487
South China Sea
VNHPH
|
Speed: 13.1 kn Course: 180.6° |
|
| 2026-05-15 11:45 | Draught Changed | 7.4 7.8 |
22.62786 / 113.69495
VNHPH
|
Speed: 8.6 kn Course: 155.4° |
| 2026-05-15 11:38 | PORT DEPARTURE |
|
22.64371 / 113.68633
VNHPH
|
Speed: 7.9 kn Course: 150° |
| 2026-05-15 11:34 | START Moving |
22.64886 / 113.68239
[CN] NANSHA
|
Speed: 3.9 kn Course: 145° |
|
| 2026-05-15 11:31 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.65014 / 113.68099
[CN] NANSHA
|
Speed: Course: 160° |
| 2026-05-15 11:18 | Status Changed | Default Moored |
22.64990 / 113.68069
[CN] NANSHA
|
Speed: Course: 160° |
| 2026-05-15 11:15 | Status Changed | Moored Default |
22.64990 / 113.68069
[CN] NANSHA
|
Speed: Course: 160° |
| 2026-05-15 11:09 | Status Changed | Default Moored |
22.64992 / 113.68069
[CN] NANSHA
|
Speed: Course: 160° |
| 2026-05-15 10:51 | Status Changed | Moored Default |
22.64992 / 113.68072
[CN] NANSHA
|
Speed: Course: 160° |