KASHIMA MARU NO,8
Tanker A
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 821.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knots |
| MAX Speed | 14.3 Knots |
| AVG Wind | 4.7 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 14.9°C / 58.82°F |
| MAX Temp | 20.2°C / 68.36°F |
| Draught | 4.5 m |
| Position Received | 16 h, 33 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.2 Knots |
| Course | 50.3° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 16 h, 33 m ago |
Info
Information
The current position of KASHIMA MARU NO,8 is in Philippine Sea with coordinates 33.91191° / 136.50245° as reported on 2026-04-22 11:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.2 Knots
The vessel KASHIMA MARU NO,8 (IMO: 9711262, MMSI: 431140000) is a Tanker A It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KASHIMA MARU NO,8 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KASHIMA MARU NO,8 as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 17.5°C / 63.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 38° NE |
| Pressure | 1010.1 hPa |
| Humidity | 75.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-17 22:50 | 2026-04-18 23:05 | 1 d | |
| 2026-04-16 18:36 | 2026-04-17 11:28 | 16 h | |
| 2026-04-14 08:48 | 2026-04-15 06:25 | 21 h | |
| 2026-04-11 23:09 | 2026-04-12 04:59 | 5 h | |
| 2026-04-09 22:44 | 2026-04-10 04:56 | 6 h | |
| 2026-04-06 09:30 | 2026-04-07 04:28 | 18 h | |
| 2026-04-03 22:49 | 2026-04-04 03:13 | 4 h | |
| 2026-04-03 04:21 | |||
| 2026-03-31 23:01 | 2026-04-01 03:24 | 4 h | |
| 2026-03-31 03:55 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 20:28 | 2026-04-18 07:50 | 26.22 nm | |||
| 2026-04-15 15:25 | 2026-04-17 03:36 | 400.53 nm | |||
| 2026-04-12 13:59 | 2026-04-14 17:48 | 525.35 nm | |||
| 2026-04-10 13:56 | 2026-04-12 08:09 | 463.25 nm | |||
| 2026-04-07 13:28 | 2026-04-10 07:44 | 423.64 nm | |||
| 2026-04-04 12:13 | 2026-04-06 18:30 | 417.11 nm | |||
| 2026-04-03 13:21 | 2026-04-04 07:49 | 85.53 nm | |||
| 2026-03-31 12:55 | 2026-04-01 08:01 | 73.80 nm | |||
| 2026-03-27 09:49 | 2026-03-28 07:41 | 61.91 nm | |||
| 2026-03-23 12:13 | 2026-03-25 08:21 | 100.88 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 11:08 | OUT of Coverage |
33.91191 / 136.50245
Philippine Sea
>JP TMK OFF
|
Speed: 11.2 kn Course: 50.3° |
|
| 2026-04-22 07:44 | Destination Changed | >JP TMK OFF >JP TXD OFF |
33.48816 / 135.96063
>JP TMK OFF
|
Speed: 10.6 kn Course: 49.9° |
| 2026-04-22 07:14 | IN Coverage |
33.42830 / 135.88002
Philippine Sea
|
Speed: 13.1 kn Course: 58.1° |
|
| 2026-04-22 07:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.42628 / 135.87552
>JP TXD OFF
|
Speed: 12.8 kn Course: 78° |
| 2026-04-19 09:13 | OUT of Coverage |
33.46670 / 135.88429
Philippine Sea
>JP TXD OFF
|
Speed: 11.2 kn Course: 219.7° |
|
| 2026-04-19 05:20 | Destination Changed | >JP TXD OFF >JP NGO 5B |
34.00218 / 136.44297
>JP TXD OFF
|
Speed: 11 kn Course: 241.3° |
| 2026-04-19 04:09 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.10187 / 136.66694
>JP NGO 5B
|
Speed: 10.6 kn Course: 240° |
| 2026-04-19 03:30 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.16208 / 136.79372
>JP NGO 5B
|
Speed: 11.6 kn Course: 228.4° |
| 2026-04-19 03:16 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.19073 / 136.83198
>JP NGO 5B
|
Speed: 11.5 kn Course: 228° |
| 2026-04-19 03:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.21278 / 136.86649
>JP NGO 5B
|
Speed: 11.1 kn Course: 225.9° |