IRON SOUTHERN CROSS
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1175.20 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.9 Knots |
| MAX Speed | 12.6 Knots |
| AVG Wind | 7.2 knots |
| MAX Wind | 15.8 knots |
| MIN Temp | 27.4°C / 81.32°F |
| MAX Temp | 31.4°C / 88.52°F |
| Draught | 10.2 m |
| Position Received | 15 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.9 Knots |
| Course | 210° |
| Area | Savu Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 15 d ago |
Info
Information
The current position of IRON SOUTHERN CROSS is in Savu Sea with coordinates -10.27080° / 122.69066° as reported on 2026-04-07 08:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.9 Knots
The vessel IRON SOUTHERN CROSS (IMO: 9627708, MMSI: 636016772) is a Cargo It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRON SOUTHERN CROSS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRON SOUTHERN CROSS as reported by AIS is 10.2 meters
Weather
| Temperature | 27.3°C / 81.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 139° SE |
| Pressure | 1010.3 hPa |
| Humidity | 78.2 % |
| Cloud Coverage | 19 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 23:19 | 2026-04-18 03:15 | 1 d | |
| 2026-03-21 00:17 | 2026-03-26 08:12 | 5 d | |
| 2026-03-01 06:47 | 2026-03-03 00:47 | 1 d | |
| 2026-02-04 13:01 | 2026-02-05 05:37 | 16 h | |
| 2026-02-03 12:13 | 2026-02-04 12:22 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 8 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 16:12 | 2026-04-17 07:19 | 3860.78 nm | |||
| 2026-03-03 08:47 | 2026-03-21 08:17 | 3983.34 nm | |||
| 2026-02-05 14:37 | 2026-03-01 14:47 | 3233.28 nm | |||
| 2026-02-04 21:22 | 2026-02-04 22:01 | 1.22 nm | |||
| 2026-01-25 19:49 | 2026-02-03 21:13 | 125.59 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 03:15 | PORT DEPARTURE |
|
-20.29704 / 118.58465
AU PHE
|
Speed: 3.7 kn Course: 8° |
| 2026-04-18 03:11 | START Moving |
-20.31516 / 118.57086
[AU] PORT HEDLAND
|
Speed: 3.7 kn Course: 8° |
|
| 2026-04-16 23:51 | STOP Moving |
-20.32373 / 118.56992
[AU] PORT HEDLAND
|
Speed: 0.3 kn Course: 358° |
|
| 2026-04-16 23:19 | PORT ARRIVAL |
|
-20.31850 / 118.57237
[AU] PORT HEDLAND
|
Speed: 10 kn Course: 164° |
| 2026-04-16 21:19 | START Moving | --- |
-20.08845 / 118.56892
AU PHE
|
Speed: 3.1 kn Course: 246° |
| 2026-04-16 15:06 | STOP Moving | --- |
-20.08081 / 118.57375
AU PHE
|
Speed: 0.3 kn Course: 188° |
| 2026-04-16 12:07 | START Moving | --- |
-19.83996 / 118.36337
AU PHE
|
Speed: 4.6 kn Course: 80° |