HANMIR
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 3 days |
|---|---|
| Trip Distance | 196.92 nm |
| AVG Speed | 10.2 Knots |
| MAX Speed | 14.3 Knots |
| Draught | 5.5 m |
| AVG Wind | 16.2 knots |
| MAX Wind | 20.1 knots |
| MIN Temp | 15.5°C / 59.9°F |
| MAX Temp | 18.9°C / 66.02°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | |
| Course | 222° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of HANMIR is in Japan Sea with coordinates 35.75092° / 129.99980° as reported on 2026-05-11 13:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of BUSAN.
The vessel HANMIR (IMO: 9845324, MMSI: 441833000) is a Fishing It's sailing under the flag of [KR] Korea.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HANMIR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HANMIR as reported by AIS is 5.5 meters
Weather
| Temperature | 19°C / 66.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 262° W |
| Pressure | 1019.2 hPa |
| Humidity | 64 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-15 00:07 | |||
| 2026-04-29 00:00 | 2026-05-11 05:35 | 12 d | |
| 2026-04-22 00:04 | 2026-04-25 05:15 | 3 d | |
| 2026-04-10 00:04 | 2026-04-20 05:20 | 10 d | |
| 2026-04-07 05:08 | 2026-04-09 01:28 | 1 d | |
| 2026-03-20 00:13 | 2026-04-06 02:28 | 17 d | |
| 2026-03-16 02:33 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 14:35 | 2026-05-15 09:07 | 196.92 nm | |||
| 2026-04-25 14:15 | 2026-04-29 09:00 | 449.73 nm | |||
| 2026-04-20 14:20 | 2026-04-22 09:04 | 324.79 nm | |||
| 2026-04-09 10:28 | 2026-04-10 09:04 | 106.41 nm | |||
| 2026-04-06 11:28 | 2026-04-07 14:08 | 105.56 nm | |||
| 2026-03-16 11:33 | 2026-03-20 09:13 | 365.71 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 00:39 | STOP Moving |
35.12101 / 129.05272
[KR] BUSAN
|
Speed: Course: 43° |
|
| 2026-05-15 00:07 | PORT ARRIVAL |
|
35.09678 / 129.08145
[KR] BUSAN
|
Speed: 11.2 kn Course: 307° |
| 2026-05-14 12:55 | START Moving | --- |
36.05150 / 129.40695
KR KPO_POHANG
|
Speed: 7.5 kn Course: 88° |
| 2026-05-14 05:18 | STOP Moving | --- |
36.04911 / 129.39958
KR KPO_POHANG
|
Speed: Course: 46° |
| 2026-05-14 04:59 | START Moving | --- |
36.04494 / 129.38481
KR KPO_POHANG
|
Speed: 7.6 kn Course: 102° |
| 2026-05-11 13:38 | OUT of Coverage |
35.75092 / 129.99980
Japan Sea
|
Speed: Course: 38.4° |
|
| 2026-05-11 11:27 | STOP Moving | --- |
35.73771 / 129.98756
KR KPO_POHANG
|
Speed: 0.3 kn Course: 210° |
| 2026-05-11 11:04 | Status Changed | Engaged in Fishing Under way using engine |
35.73437 / 129.98507
KR KPO_POHANG
|
Speed: 0.9 kn Course: 196° |
| 2026-05-11 06:00 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.06493 / 129.19224
KR KPO_POHANG
|
Speed: 13.8 kn Course: 82° |
| 2026-05-11 05:59 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.06477 / 129.18759
KR KPO_POHANG
|
Speed: 13.6 kn Course: 77.9° |