FOSNA NORDKAPP
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 25.21 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.1 Knots |
| MAX Speed | 9.5 Knots |
| AVG Wind | 5.2 knots |
| MAX Wind | 8.8 knots |
| MIN Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| MAX Temp | 14°C / 57.2°F |
| Draught | 2.6 m |
| Position Received | 5 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 m ago |
Info
Information
The current position of FOSNA NORDKAPP is in Norwegian Sea with coordinates 63.15262° / 7.94183° as reported on 2026-05-16 23:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel FOSNA NORDKAPP (MMSI: 259000410) is a Other Type It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FOSNA NORDKAPP is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FOSNA NORDKAPP as reported by AIS is 2.6 meters
Weather
| Temperature | 8.1°C / 46.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 159° SSE |
| Pressure | 998.3 hPa |
| Humidity | 83.6 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 15:46 | 2026-05-13 11:12 | 19 h | |
| 2026-05-08 16:11 | 2026-05-11 09:52 | 2 d | |
| 2026-05-06 20:36 | 2026-05-07 06:00 | 9 h | |
| 2026-05-06 07:57 | 2026-05-06 10:16 | 2 h | |
| 2026-04-22 13:23 | 2026-04-22 16:58 | 3 h | |
| 2026-04-19 15:20 | 2026-04-20 05:44 | 14 h | |
| 2026-04-07 10:41 | 2026-04-08 09:23 | 22 h | |
| 2026-04-03 16:49 | 2026-04-04 10:29 | 17 h | |
| 2026-03-31 15:14 | 2026-04-01 18:26 | 1 d | |
| 2026-03-23 16:33 | 2026-03-24 06:11 | 13 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 31 | ||
| 7 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 11:52 | 2026-05-12 17:46 | 39.53 nm | |||
| 2026-05-07 08:00 | 2026-05-08 18:11 | 51.76 nm | |||
| 2026-05-06 12:16 | 2026-05-06 22:36 | 49.55 nm | |||
| 2026-04-22 18:58 | 2026-05-06 09:57 | 117.80 nm | |||
| 2026-04-20 07:44 | 2026-04-22 15:23 | 86.82 nm | |||
| 2026-04-08 11:23 | 2026-04-19 17:20 | 223.85 nm | |||
| 2026-04-04 12:29 | 2026-04-07 12:41 | 22.85 nm | |||
| 2026-04-01 20:26 | 2026-04-03 18:49 | 111.71 nm | |||
| 2026-03-24 07:11 | 2026-03-31 17:14 | 92.50 nm | |||
| 2026-03-07 07:13 | 2026-03-23 17:33 | 197.55 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 19:12 | Status Changed | Moored Under way using engine |
63.15259 / 7.94183
FISHFARMS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-16 19:06 | STOP Moving | --- |
63.15261 / 7.94181
FISHFARMS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-16 19:02 | START Moving | --- |
63.15229 / 7.94721
FISHFARMS
|
Speed: 6 kn Course: 276.5° |
| 2026-05-16 18:39 | STOP Moving | --- |
63.15272 / 7.95367
FISHFARMS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-16 18:06 | START Moving | --- |
63.13573 / 8.02874
FISHFARMS
|
Speed: 8.9 kn Course: 259.8° |
| 2026-05-16 17:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
63.13821 / 8.03211
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-16 17:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
63.13821 / 8.03210
FISHFARMS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-16 11:59 | STOP Moving | --- |
63.13923 / 8.03251
FISHFARMS
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-16 11:34 | Status Changed | Under way using engine Moored |
63.10406 / 8.12193
FISHFARMS
|
Speed: 6.9 kn Course: 325.3° |
| 2026-05-16 11:21 | START Moving | --- |
63.08215 / 8.14564
FISHFARMS
|
Speed: 6.1 kn Course: 345.8° |