SCANBIO AURORA
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 799.47 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.9 Узлы |
| MAX Speed | 11.2 Узлы |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 22.8 knots |
| MIN Temp | 1°C / 33.8°F |
| MAX Temp | 7.1°C / 44.78°F |
| Осадка | 3.5 м |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 8.4 Узлы |
| Курс | 107° |
| Район | Norwegian Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 m тому назад |
Info
Information
The current position of SCANBIO AURORA is in Norwegian Sea with coordinates 64.09409° / 7.69748° as reported on 2026-04-21 22:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.4 Узлы and is heading at the port of VALSNESET. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-22 09:00 LT
The vessel SCANBIO AURORA (IMO: 7039426, MMSI: 257228000) is a General Cargo that was built in 1970 ( 56 лет ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SCANBIO AURORA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SCANBIO AURORA as reported by AIS is 3.5 meters
Weather
| Temperature | 6.8°C / 44.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 270° W |
| Pressure | 1031.6 hPa |
| Humidity | 72.3 % |
| Cloud Coverage | 45 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-17 22:34 | 2026-04-18 04:22 | 5 h | |
| 2026-04-17 07:14 | 2026-04-17 11:18 | 4 h | |
| 2026-04-11 20:10 | 2026-04-17 01:18 | 5 d | |
| 2026-03-23 08:26 | 2026-04-11 07:06 | 18 d | |
| 2026-02-27 22:30 | 2026-03-22 00:07 | 22 d | |
| 2026-02-26 18:37 | 2026-02-27 06:26 | 11 h | |
| 2026-02-26 09:30 | |||
| 2026-02-06 02:48 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 26 | ||
| 8 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 3 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 11:18 | 2026-04-17 22:34 | 79.85 морская миля | |||
| 2026-04-17 01:18 | 2026-04-17 07:14 | 57.80 морская миля | |||
| 2026-04-11 07:06 | 2026-04-11 20:10 | 90.73 морская миля | |||
| 2026-03-22 00:07 | 2026-03-23 08:26 | 183.43 морская миля | |||
| 2026-02-27 06:26 | 2026-02-27 22:30 | 95.83 морская миля | |||
| 2026-02-26 09:30 | 2026-02-26 18:37 | 71.55 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 19:19 | Пункт назначения изменился | NOBJU FISH FARMS CH16 |
64.27756 / 6.69785
NOBJU
|
Скорость: 7.6 kn Курс: 114.7° |
| 2026-04-21 17:15 | Статус изменился | Under way using engine Default |
64.38080 / 6.11224
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 7 kn Курс: 109° |
| 2026-04-21 17:10 | Статус изменился | Default Under way using engine |
64.38333 / 6.08833
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8.3 kn Курс: 110.7° |
| 2026-04-21 16:44 | Статус изменился | Under way using engine Default |
64.40528 / 5.95995
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8 kn Курс: 113° |
| 2026-04-21 16:30 | Статус изменился | Default Under way using engine |
64.42039 / 5.87768
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8 kn Курс: 113° |
| 2026-04-21 16:25 | Осадка изменилась | 3.5 4 |
64.42229 / 5.86756
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8.1 kn Курс: 112.6° |
| 2026-04-21 15:41 | Статус изменился | Under way using engine Default |
64.45679 / 5.66404
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8.2 kn Курс: 110° |
| 2026-04-21 15:19 | Статус изменился | Default Under way using engine |
64.48237 / 5.51346
FISH FARMS CH16
|
Скорость: 8.1 kn Курс: 109.3° |
| 2026-04-21 15:10 | Обнаружено в море | Norwegian part of the Norwegian Sea |
64.48237 / 5.51346
Norwegian Sea
|
Скорость: 8.2 kn Курс: 109.7° |
| 2026-04-21 15:10 | В покрытии |
64.48237 / 5.51346
Norwegian Sea
|
Скорость: 8.2 kn Курс: 109.7° |