IRINI
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2158.76 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.6 Узлы |
| MAX Speed | 14.6 Узлы |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 19.2 knots |
| MIN Temp | 22.4°C / 72.32°F |
| MAX Temp | 30.6°C / 87.08°F |
| Осадка | 11.5 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 8.6 Узлы |
| Курс | 140.8° |
| Район | Gulf of Mexico |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of IRINI is in Gulf of Mexico with coordinates 8.91837° / -79.54601° as reported on 2026-05-15 06:14 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.6 Узлы
The vessel IRINI (IMO: 9934890, MMSI: 241797000) is a Tanker It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRINI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRINI as reported by AIS is 11.5 meters
Weather
| Temperature | 26.1°C / 78.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 249° WSW |
| Pressure | 1008.4 hPa |
| Humidity | 82.2 % |
| Cloud Coverage | 92 % |
Featured Company
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 19:57 | Окончание движения | --- |
1.03020 / -79.66379
PANAMA
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 258° |
| 2026-05-15 06:21 | Статус изменился | Default Under way using engine |
8.90430 / -79.53485
PANAMA
|
Скорость: 8.6 kn Курс: 140.8° |
| 2026-05-15 06:14 | Статус изменился | Under way using engine Default |
8.91837 / -79.54601
PANAMA
|
Скорость: 8.6 kn Курс: 141° |
| 2026-05-15 06:14 | Вне покрытия |
8.91837 / -79.54601
Gulf of Mexico
|
Скорость: 8.6 kn Курс: 140.8° |
|
| 2026-05-15 06:01 | Статус изменился | Default Under way using engine |
8.94187 / -79.56429
PANAMA
|
Скорость: 5 kn Курс: 161.7° |
| 2026-05-15 05:53 | Статус изменился | Under way using engine Default |
8.95325 / -79.57119
PANAMA
|
Скорость: 4.9 kn Курс: 161° |
| 2026-05-15 05:49 | В покрытии |
8.95325 / -79.57119
Gulf of Mexico
|
Скорость: 5 kn Курс: 161.7° |
|
| 2026-05-15 05:25 | Начало движения | --- |
8.98822 / -79.58398
PANAMA
|
Скорость: 4.5 kn Курс: 151° |
| 2026-05-15 02:13 | Окончание движения | --- |
9.02010 / -79.61645
PANAMA
|
Скорость: Курс: 132° |
| 2026-05-14 23:03 | Вне покрытия |
9.18321 / -79.85309
Gulf of Mexico
|
Скорость: 10 kn Курс: 76° |