FLYER
Sailing
Current Trip
FLYER is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 569.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.6 Knots |
| MAX Speed | 9 Knots |
| AVG Wind | 12.9 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 27.1°C / 80.78°F |
| MAX Temp | 27.6°C / 81.68°F |
| Dybgang | 0 m |
| Position Modtaget | 3 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 0.2 Knots |
| Kurs | 62° |
| Område | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 3 d siden |
Info
info
Information
The current position of FLYER is in South Pacific Ocean with coordinates -16.95307° / -144.58028° as reported on 2026-04-19 23:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.2 Knots
The vessel FLYER (MMSI: 368338730) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLYER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 27.2°C / 80.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 70° ENE |
| Pressure | 1012.4 hPa |
| Humidity | 75.8 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 23:54 | Udenfor Dækning |
-16.95307 / -144.58028
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 321.4° |
|
| 2026-04-19 23:02 | STOP Sejllads | --- |
-16.95303 / -144.58021
UNKNOU - YBI
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 61° |
| 2026-04-19 21:20 | Indenfor Dækning |
-16.85334 / -144.68383
South Pacific Ocean
|
Fart: 8.7 kn Kurs: 206.2° |
|
| 2026-04-15 23:03 | Udenfor Dækning |
-9.03454 / -140.15427
South Pacific Ocean
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 212.9° |
|
| 2026-04-15 21:40 | START Sejllads | --- |
-8.91741 / -140.10221
UNKNOU - YBI
|
Fart: 3.9 kn Kurs: 191° |
| 2026-04-15 21:19 | Indenfor Dækning |
-8.91524 / -140.10301
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 298.1° |
|
| 2026-04-13 19:12 | Udenfor Dækning |
-8.91473 / -140.10292
South Pacific Ocean
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 33.5° |
|
| 2026-04-13 18:46 | STOP Sejllads | --- |
-8.91489 / -140.10292
UNKNOU - YBI
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 207° |
| 2026-04-13 18:06 | Indenfor Dækning |
-8.95342 / -140.13557
South Pacific Ocean
|
Fart: 5.6 kn Kurs: 79.5° |