FELIX C
Tug
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 204.76 nm |
| AVG Speed | 4.7 Knots |
| MAX Speed | 6 Knots |
| Dybgang | 2.7 m |
| AVG Wind | 8.2 knots |
| MAX Wind | 21.9 knots |
| MIN Temp | 4.7°C / 40.46°F |
| MAX Temp | 8.6°C / 47.48°F |
| Position Modtaget | 9 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Fart | 5.5 Knots |
| Kurs | 125.1° |
| Område | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 9 d siden |
Info
Information
The current position of FELIX C is in Baltic Sea with coordinates 54.55884° / 13.74954° as reported on 2026-04-12 02:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.5 Knots and is currently inside the port of SWINOUJSCIE.
The vessel FELIX C (IMO: 9394038, MMSI: 230049000) is a Tug that was built in 2007 ( 19 år gamle ). It's sailing under the flag of [FI] Finland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FELIX C is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FELIX C as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 7.3°C / 45.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 316° NW |
| Pressure | 1026.1 hPa |
| Humidity | 62.4 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-12 12:32 | |||
| 2026-04-02 17:11 | 2026-04-10 16:45 | 7 d | |
| 2026-03-27 20:13 | 2026-04-01 09:44 | 4 d | |
| 2026-03-25 07:32 | 2026-03-26 15:13 | 1 d | |
| 2026-03-22 12:57 | 2026-03-23 20:05 | 1 d | |
| 2026-03-21 14:25 | |||
| 2026-02-18 13:14 | 2026-02-18 13:42 | 28 m | |
| 2026-02-18 11:11 | 2026-02-18 13:08 | 1 h | |
| 2026-02-18 08:54 | 2026-02-18 10:05 | 1 h | |
| 2026-02-18 08:47 | 2026-02-18 08:51 | 3 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 621 | ||
| 15 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 18:45 | 2026-04-12 14:32 | 204.76 nm | |||
| 2026-04-01 11:44 | 2026-04-02 19:11 | 195.02 nm | |||
| 2026-03-26 16:13 | 2026-03-27 21:13 | 209.25 nm | |||
| 2026-03-23 21:05 | 2026-03-25 08:32 | 203.51 nm | |||
| 2026-03-21 15:25 | 2026-03-22 13:57 | 159.26 nm | |||
| 2026-02-18 14:08 | 2026-02-18 14:14 | 0.61 nm | |||
| 2026-02-18 11:05 | 2026-02-18 12:11 | 3.45 nm | |||
| 2026-02-18 09:51 | 2026-02-18 09:54 | 0.13 nm | |||
| 2026-02-18 09:42 | 2026-02-18 09:47 | 0.41 nm | |||
| 2026-02-17 15:58 | 2026-02-17 16:11 | 1.24 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:24 | STOP Sejllads |
53.89496 / 14.27411
[PL] SWINOUJSCIE
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 67° |
|
| 2026-04-19 11:20 | START Sejllads |
53.89516 / 14.27204
[PL] SWINOUJSCIE
|
Fart: 3.3 kn Kurs: 81° |
|
| 2026-04-17 09:18 | STOP Sejllads |
53.89337 / 14.26937
[PL] SWINOUJSCIE
|
Fart: Kurs: 215° |
|
| 2026-04-12 13:16 | STOP Sejllads |
53.89422 / 14.27138
[PL] SWINOUJSCIE
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 67° |
|
| 2026-04-12 12:32 | Skibe i havn |
|
53.91994 / 14.28201
[PL] SWINOUJSCIE
|
Fart: 5.7 kn Kurs: 165° |
| 2026-04-12 02:32 | Status er ændret | Default Restricted manoeuverability |
54.55179 / 13.75613
PLSWI
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 125.1° |
| 2026-04-12 02:27 | Status er ændret | Restricted manoeuverability Default |
54.55884 / 13.74954
PLSWI
|
Fart: 5.6 kn Kurs: 134° |
| 2026-04-12 02:27 | Udenfor Dækning |
54.55884 / 13.74954
Baltic Sea
PLSWI
|
Fart: 5.5 kn Kurs: 125.1° |
|
| 2026-04-12 02:12 | Status er ændret | Default Restricted manoeuverability |
54.57831 / 13.73044
PLSWI
|
Fart: 5.3 kn Kurs: 152° |
| 2026-04-12 02:06 | Status er ændret | Restricted manoeuverability Default |
54.58528 / 13.72363
PLSWI
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 146° |