COLUMBIA HIGHWAY
Vehicles Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 20 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 5877.57 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 14.9 Knots |
| MAX Speed | 19.9 Knots |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 25.4 knots |
| MIN Temp | 19.5°C / 67.1°F |
| MAX Temp | 33.2°C / 91.76°F |
| Dybgang | 8.4 m |
| Position Modtaget | 4 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 16.7 Knots |
| Kurs | 288° |
| Område | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 4 d siden |
Info
Information
The current position of COLUMBIA HIGHWAY is in North Pacific Ocean with coordinates 16.55070° / -113.82413° as reported on 2026-04-18 06:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 16.7 Knots and is heading at the port of BRUNSWICK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-04 02:00 LT
The vessel COLUMBIA HIGHWAY (IMO: 9442873, MMSI: 371172000) is a Vehicles Carrier that was built in 2008 ( 18 år gamle ). It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of COLUMBIA HIGHWAY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of COLUMBIA HIGHWAY as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 23°C / 73.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 218° SW |
| Pressure | 1017.3 hPa |
| Humidity | 73.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 06:27 | 2026-04-02 23:45 | 17 h | |
| 2026-03-30 06:54 | 2026-03-30 22:45 | 15 h | |
| 2026-03-15 02:56 | 2026-03-15 03:41 | 45 m | |
| 2026-03-13 18:29 | 2026-03-15 02:02 | 1 d | |
| 2026-03-13 16:33 | 2026-03-13 17:15 | 42 m | |
| 2026-03-09 18:18 | 2026-03-13 04:20 | 3 d | |
| 2026-03-05 07:14 | 2026-03-06 21:05 | 1 d | |
| 2026-02-23 05:43 | 2026-02-23 12:48 | 7 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:45 | 2026-04-02 02:27 | 724.35 nm | |||
| 2026-03-15 04:41 | 2026-03-30 02:54 | 4212.70 nm | |||
| 2026-03-15 03:02 | 2026-03-15 03:56 | 5.19 nm | |||
| 2026-03-13 18:15 | 2026-03-13 19:29 | 7.69 nm | |||
| 2026-03-13 05:20 | 2026-03-13 17:33 | 130.88 nm | |||
| 2026-03-06 21:05 | 2026-03-09 19:18 | 644.34 nm | |||
| 2026-02-23 14:48 | 2026-03-05 07:14 | 2907.16 nm | |||
| 2026-01-27 05:52 | 2026-02-23 07:43 | 11044.88 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 06:10 | Status er ændret | Default Under way using engine |
16.55672 / -113.84337
USSSI |
Fart: 16.7 kn Kurs: 288° |
| 2026-04-18 06:06 | Udenfor Dækning |
16.55070 / -113.82413
North Pacific Ocean
USSSI |
Fart: 16.7 kn Kurs: 288° |
|
| 2026-04-18 04:53 | Status er ændret | Under way using engine Default |
16.44555 / -113.48722
USSSI |
Fart: 17 kn Kurs: 287° |
| 2026-04-18 04:34 | Indenfor Dækning |
16.44555 / -113.48722
North Pacific Ocean
USSSI |
Fart: 17.1 kn Kurs: 287° |
|
| 2026-04-17 17:22 | Status er ændret | Default Under way using engine |
15.50168 / -110.25706
USSSI |
Fart: 17 kn Kurs: 287° |
| 2026-04-17 17:10 | Ændre havområde | Mexican part of the North Pacific Ocean Panamanian part of the North Pacific Ocean |
15.48546 / -110.20421
North Pacific Ocean
USSSI |
Fart: 17 kn Kurs: 287° |
| 2026-04-17 17:10 | Status er ændret | Under way using engine Default |
15.48546 / -110.20421
USSSI |
Fart: 17.2 kn Kurs: 287° |
| 2026-04-17 17:10 | Udenfor Dækning |
15.48546 / -110.20421
North Pacific Ocean
USSSI |
Fart: 17 kn Kurs: 287° |
|
| 2026-04-17 16:51 | Indenfor Dækning |
15.48546 / -110.20421
North Pacific Ocean
USSSI |
Fart: 17 kn Kurs: 287° |