BULGU
Tug
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6.93 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knots |
| MAX Speed | 8.5 Knots |
| AVG Wind | 9.2 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 21.9°C / 71.42°F |
| MAX Temp | 25.5°C / 77.9°F |
| Dybgang | 5.2 m |
| Position Modtaget | 5 h, 58 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Fart | |
| Kurs | 142° |
| Område | Coral Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 5 h, 58 m siden |
Info
Information
The current position of BULGU is in Coral Sea with coordinates -21.29091° / 149.30078° as reported on 2026-05-16 01:30 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel BULGU (IMO: 9606522, MMSI: 503743000) is a Tug that was built in 2012 ( 14 år gamle ). It's sailing under the flag of [AU] Australia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BULGU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of BULGU as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 22.9°C / 73.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 134° SE |
| Pressure | 1018.5 hPa |
| Humidity | 69.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-14 20:37 | 2026-03-14 21:44 | 1 h | |
| 2026-03-14 05:01 | 2026-03-14 05:27 | 26 m | |
| 2026-03-14 03:32 | 2026-03-14 03:48 | 15 m | |
| 2026-03-12 10:55 | 2026-03-12 11:39 | 43 m | |
| 2026-03-12 06:12 | 2026-03-12 07:18 | 1 h | |
| 2026-03-11 15:54 | 2026-03-11 16:32 | 38 m | |
| 2026-03-11 07:02 | 2026-03-11 07:46 | 43 m | |
| 2026-03-10 12:31 | 2026-03-10 13:23 | 52 m | |
| 2026-03-10 04:55 | 2026-03-10 06:40 | 1 h | |
| 2026-03-09 17:51 | 2026-03-09 18:58 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 535 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 15:27 | 2026-03-15 06:37 | 3.41 nm | |||
| 2026-03-14 13:48 | 2026-03-14 15:01 | 4.72 nm | |||
| 2026-03-12 21:39 | 2026-03-14 13:32 | 11.46 nm | |||
| 2026-03-12 17:18 | 2026-03-12 20:55 | 5.60 nm | |||
| 2026-03-12 02:32 | 2026-03-12 16:12 | 3.69 nm | |||
| 2026-03-11 17:46 | 2026-03-12 01:54 | 9.89 nm | |||
| 2026-03-10 23:23 | 2026-03-11 17:02 | 6.02 nm | |||
| 2026-03-10 16:40 | 2026-03-10 22:31 | 4.01 nm | |||
| 2026-03-10 04:58 | 2026-03-10 14:55 | 8.90 nm | |||
| 2026-03-10 02:14 | 2026-03-10 03:51 | 6.57 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 01:30 | Udenfor Dækning |
-21.29091 / 149.30078
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-16 01:30 | Indenfor Dækning |
-21.29091 / 149.30078
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-16 00:06 | Udenfor Dækning |
-21.29092 / 149.30079
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-15 23:42 | Indenfor Dækning |
-21.29091 / 149.30078
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-15 22:27 | Udenfor Dækning |
-21.29094 / 149.30076
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-15 21:03 | Status er ændret | Moored Default |
-21.29094 / 149.30077
HAY PLD
|
Fart: Kurs: 142° |
| 2026-05-15 21:03 | Indenfor Dækning |
-21.29094 / 149.30077
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 161.3° |
|
| 2026-05-15 16:42 | Status er ændret | Default Moored |
-21.29091 / 149.30078
HAY PLD
|
Fart: Kurs: 142° |
| 2026-05-15 16:12 | Udenfor Dækning |
-21.29092 / 149.30079
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 269.6° |
|
| 2026-05-15 14:42 | Indenfor Dækning |
-21.29094 / 149.30078
Coral Sea
|
Fart: Kurs: 269.6° |