BILBAO KNUTSEN
Lng Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 9574.02 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.7 Knots |
| MAX Speed | 14.3 Knots |
| AVG Wind | 14.4 knots |
| MAX Wind | 35 knots |
| MIN Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| MAX Temp | 29.4°C / 84.92°F |
| Dybgang | 9.6 m |
| Position Modtaget | 17 h, 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Fart | |
| Kurs | 86° |
| Område | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 17 h, 1 m siden |
Info
Information
The current position of BILBAO KNUTSEN is in Caribbean Sea with coordinates 15.83078° / -87.97301° as reported on 2026-05-16 06:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel BILBAO KNUTSEN (IMO: 9236432, MMSI: 257716000) is a Lng Tanker that was built in 2004 ( 22 år gamle ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BILBAO KNUTSEN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of BILBAO KNUTSEN as reported by AIS is 9.6 meters
Weather
| Temperature | 25.2°C / 77.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 89° E |
| Pressure | 1013.5 hPa |
| Humidity | 85.7 % |
| Cloud Coverage | 35 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 06:43 | Udenfor Dækning |
15.83078 / -87.97301
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 312.7° |
|
| 2026-05-16 04:40 | Indenfor Dækning |
15.83035 / -87.97297
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 312.7° |
|
| 2026-05-15 21:19 | Udenfor Dækning |
15.82892 / -87.97127
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 226.5° |
|
| 2026-05-15 21:19 | Indenfor Dækning |
15.82892 / -87.97127
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 226.5° |
|
| 2026-05-11 13:57 | Udenfor Dækning |
15.83197 / -87.96890
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 328.3° |
|
| 2026-05-11 12:18 | Indenfor Dækning |
15.83126 / -87.96865
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 328.3° |
|
| 2026-05-07 23:24 | Udenfor Dækning |
15.83001 / -87.97295
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 253.4° |
|
| 2026-05-07 20:47 | Destination er ændret | HN PCPD HN PCPLPORT |
15.82905 / -87.97195
HN PCPD
|
Fart: Kurs: 33° |
| 2026-05-07 20:03 | Indenfor Dækning |
15.82924 / -87.97215
Caribbean Sea
|
Fart: Kurs: 253.4° |